2016-01-07, Kronika policyjna
Lubuscy policjanci kontynuują działania związane ze sprawdzaniem miejsc, w których przebywają osoby bezdomne.
Utrzymująca się od kilku dni niska temperatura powoduje, że osoby bez dachu nad głową są szczególnie narażone na poważne konsekwencje. Pod szczególnym nadzorem są pustostany, ogrody działkowe i dworce.
Apelujemy również, aby w przypadku, kiedy widzimy osoby potrzebujące pomocy o powiadomienie służb. Nie jest przesadą stwierdzenie, że jeden telefon może uratować ludzkie życie. Zima i utrzymująca się niska temperatura powoduje, że właśnie osoby bezdomne są szczególnie narażone na i wychłodzenie organizmu, a w konsekwencji śmieć z tego powodu. Dlatego lubuscy policjanci konsekwentnie kontroluj ą dworce, ogrody działkowe, dworce i pustostany. To właśnie w nich osoby bezdomne szukają schronienia. Tylko ostatniej doby lubuscy policjanci skontaktowali 320 miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Dzięki temu 20 osób trafiło do noclegowni, gdzie czekało ciepłe schronienie. Kolejnych 12 osób trafiło do innych placówek, w których również uzyskały niezbędną pomoc. Kolejne przypadki potwierdzają, że działania podejmowane przez lubuską Policje są skuteczne. Dzień wcześniej mundurowi skontrolowali 150 takich punktów, wtedy 41 bezdomnych przewieziono do noclegowni, a 11 trafiło w inne bezpieczne miejsca.
W środę /6 stycznia/ Policjanci z Posterunku Policji w Torzymiu kontrolując miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne w jednym z pustostanów zauważyli 42-letniego mężczyznę. Z uwagi na niską temperaturę istniało ryzyko, że mężczyźnie grozi wychłodzenie. 42-latek nie chciał niczyjej pomocy twierdząc, że sam sobie poradzi. Policjanci nie odpuścili i po dłuższej negocjacji przekonali do opuszczenia budynku. 42-latek trafił do znajomego, który zapewnił, że ten będzie miał u niego ciepłe schronienie.
Kolejnym mężczyzną, któremu sulęcińscy policjanci pomogli, to pochodzący z terenu Ośna Lubuskiego 67-letni mężczyzna, który po godz. 19.00 przyszedł do sulęcińskiej komendy, by się ogrzać. Policjanci nie pozostali obojętni zaopiekowali się bezdomnym zapewniając mu gorący posiłek. Przy wsparciu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie bezdomny trafił do noclegowni.
Od początku grudnia na terenie powiatu krośnieńskiego policjanci interweniowali 24 razy. Najczęstsze miejsca, w których niezbędna była pomoc mundurowych, to chodniki, klatki schodowe, ławki, jezdnia, park oraz przystanek autobusowy. W trzech przypadkach z uwagi na stan zdrowia osoby przewieziono do szpitala, 16 osób trafiło do izby wytrzeźwienia pozostali do noclegowni.
Podobne kontrole będą kontynuowane na terenie całego regionu.
Tomasz Bartos
Gorzowscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę, który wychodząc z Parku Wiosny Ludów zerwał flagi Polski. Sytuacja została zarejestrowana przez miejski monitoring.