2016-05-25, Kronika policyjna
Już w czwartek przez centrum przejdzie procesja Bożego Ciała. Poprowadzi ją sufragan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ksiądz Tadeusz Lityński. W niedzielę procesja pójdzie na Manhattanie.
Tradycyjnie już święto Bożego Ciała to ruchome święto związane z dniem Wielkiej Nocy. W tym roku przypada ono w czwartek 26 maja. W tym dniu uroczystą mszę świętą w katedrze o 10.00 poprowadzi ksiądz biskup Tadeusz Lityński, sufragan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Po mszy poprowadzi uroczystą procesję ulicami centrum do czterech ołtarzy.
Tędy przejdą wierni
Procesja wyjdzie z katedry i Starego Rynku, następnie skieruje ulicami Chrobrego , Jagiełły do placu Staromiejskiego. Stąd dalej do katedry.
Natomiast w niedzielę, czyli 29 maja przejdzie procesja po Manhattanie. Wyruszy o godz. 12.00 (nie będzie Mszy Świętej o godz. 13.15). Procesja przejdzie ulicami: Jana Pawła II. Komisji Edukacji Narodowej, Konarskiego, Sosnkowskiego, Janockiego, Komisji Edukacji Narodowej. Zakończenie procesji na Wzgórzu Papieskim. Ołtarze znajdować się będą: pierwszy i drugi przy ul. Konarskiego, trzeci przy ul. Janockiego, czwarty na Wzgórzu Papieskim.
W trakcie obu przemarszów kierowcy powinni liczyć się z czasowym wstrzymaniem ruchu kołowego, a mieszkańcy z czasowym zawieszeniem komunikacji miejskiej na trasie przemarszu. Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach regulacji ruchu drogowego oraz zwracanie uwagi na komunikaty policji oraz osób odpowiedzialnych z ramienia organizatora za przebieg procesji.
Na pamięć Boga
Boże Ciało to tak zwane święto nakazane, czyli wierni zobligowani są do jego obchodów. To dzień ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni wspominają przeistoczenie się chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Święto po raz pierwszy obchodzono w 1252 roku w Liege, potem rozszerzono obchody na cała Francję. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła.
W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Inni też świętują
W Polsce swięto Bożego Ciała obchodzą nie tylko katolicy. Świętują je także: Kościół polskokatolicki, Kościół starokatolicki mariawitów, Kościół katolicki mariawitów i Kościół starokatolicki w RP; oraz niektóre kościoły Wspólnoty Anglikańskiej (np. Kościół Anglii) jako Święto Dziękczynienia za Ustanowienie Komunii Świętej. Pod nazwą Corpus Christi (Boże Ciało) święto to obchodzą także wspólnoty prawosławne rytu zachodniego.
roch
Gorzowscy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę, który wychodząc z Parku Wiosny Ludów zerwał flagi Polski. Sytuacja została zarejestrowana przez miejski monitoring.