2021-06-24, Kronika policyjna
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z komendantami podległych służb oraz Kuratorem Oświaty zorganizował konferencję prasową o bezpieczeństwie podczas rozpoczynających się wakacji.
Lubuską Policję reprezentował inspektor Jarosław Pasterski, który poinformował o pełnej gotowości lubuskich stróżów prawa do działań zapewniających bezpieczeństwo w każdym obszarze policyjnej aktywności.
To za chwilę stanie się faktem. W szkołach zabrzmi ostatni dzwonek. Całe rodziny ruszą na upragnione jak nigdy- po pandemii konronawirusa- wakacje. To czas odpoczynku, relaksu, radowania się z każdego letniego dnia. Pokus w takim czasie pojawia się bez liku. Wraz z nimi mogą jednak pojawiać się także zagrożenia, z którymi trzeba będzie sobie poradzić. W tym z pewnością pomogą lubuscy policjanci, którzy działania profilaktyczne zaczęli na długo przed 25 czerwca. Nie przeszkodziła w tym nawet pandemia koronawirusa, podczas której policyjni profilaktycy przeprowadzali pogadanki z uczniami w trybie on-line. To wszystko z pewnością zaprocentuje. Ta wiedza, porady, znajomość procedur i zasad bezpieczeństwa zawsze są pomocne. Ale mimo tego mundurowi z wielu policyjnych komórek będą do dyspozycji wszystkich wypoczywających. To policjanci ruchu drogowego, prewencji, policyjni profilaktycy, dzielnicowi, policjanci zajmujący się problematyką nieletnich, policyjni wodniacy to tylko niektórzy funkcjonariusze, którzy już rozpoczęli wzmożone działania. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Chcemy, aby każdy 1 września zameldował się w szkole bez burzliwych przejść i niepokojących sytuacji. Dlatego w ramach realizowanych programów „Bezpieczne wakacje” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, funkcjonariusze będą kontrolować obozowiska i kolonie, sprawdzając czy organizator dopełnił wszelkich formalności, żeby zapewnić uczestnikom bezpieczny wypoczynek. obserwując zachowanie osób korzystających ze sprzętów wodnych, odpoczywających na plażach, a także osób przebywających w wodzie. Przypominamy, że woda to żywioł, do którego należy podchodzić z rozwagą. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, jest rezultatem lekkomyślności zarówno kąpiących się jak i ich opiekunów dlatego przypominajmy:
O bezpieczeństwie nie możemy zapomnieć również na drodze. Tam najczęściej możemy spotkać policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy podczas licznych kontroli eliminują z dróg nieodpowiedzialnych kierowców. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów. W tym wakacyjnym okresie apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę, cierpliwość i zdjęcie nogi z gazu. Przypominamy, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy. Ponadto ważne jest, żeby nigdy nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu, a przed planowaną podróżą zadbać o wypoczynek. Warto pamiętać, że w każdej komendzie Policji można szybko i anonimowo sprawdzić swój stan trzeźwości. To zajmie tylko chwilę, a może uratować komuś życie. Zawsze stosuj zasadę - nigdy nie jeżdżę po alkoholu.
Ale dziś młodzi i ich rodzice nie mogą również zapominać o współczesnych zagrożeniach jaki niesie ze sobą świat cybernetyczny. Sieć internetowa to wspaniałe narzędzie ale tylko wykorzystywane odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że po drugiej stronie monitora nie zawsze znajdują się osoby, które mają dobre i słuszne intencje. Uważajcie na siebie! Lubuscy policjanci pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa. Odpoczywajcie!
podinsp. Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy
KWP w Gorzowie Wlkp.
Strzelanie ze śrutu zakończyło się zatrzymaniem i przedstawieniem zarzutów młodemu mieszkańcowi Gorzowa Wielkopolskiego.