2022-08-04, Kronika policyjna
Kupiłeś nowy telefon? Masz w portfelu większą kwotę pieniędzy? Wyposażyłeś dom w nowoczesny sprzęt i narzędzia elektroniczne? Nie chcesz tego wszystkiego stracić?
Zadbaj więc o swoje mienie! Lubuscy policjanci przypominają wszystkim osobom, aby odpowiednio zadbać o swoją własność. Złodzieje czekają tylko na chwilę naszej nieuwagi. Nie podawajmy im naszych rzeczy na przysłowiowej „tacy”!
Każdemu z nas sprawia przyjemność kupowanie nowych rzeczy, które podnoszą poziom naszego życia. Nowy telefon, laptop, telewizor, aparat, zegarek, piła motorowa, kosiarka spalinowa, czy inny sprzęt elektroniczny to przedmioty o wysokiej wartości, na które wielu z nas odkład pieniądze przez dłuższy czas. Na pewno nikt nie chciałby, aby trafiły one w niepowołane ręce. A tych niestety nie brakuje. Wciąż zdarzają się sytuacje, w których mieszkańcy tracą swoje mienie w wyniku kradzieży. I chociaż lubuscy policjanci każdego dnia zatrzymują złodziei i włamywaczy, to aby do tego typu zdarzeń nie dochodziło, niezbędne jest także zaangażowanie samych mieszkańców.
Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na swoje mienie, szczególnie to o wysokiej wartości. Największe ryzyko tego, że staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania, występuje w sezonie letnim. To czas kiedy wyjeżdżamy na wakacje i opuszczamy swoje miejsce zamieszkania, przebywamy w zatłoczonych miejscach takich jak plaże, czy szlaki turystyczne, a także robimy wszystko, aby uchronić się przed upałem.
Niestety, poprzez nieuwagę lub bezmyślność, narażamy często swoją własność na ryzyko kradzieży. Pozostawienie otwartych okien w domu, gdy wyjeżdżamy w podróż, samochodu z włączoną klimatyzacją, gdy idziemy do sklepu, czy drzwi kempingu, kiedy pójdziemy na plażę, to „okazja” dla złodzieja i włamywacza. A tak naprawdę, nie trzeba zbyt wiele, aby zabezpieczyć swoje mienie na tyle, by złodziej nie był w stanie wejść w jego posiadanie.
Pamiętaj:
Wystarczy naprawdę niewiele, by skutecznie zabezpieczyć swoją własność przed kradzieżą. Kiedy złodziej spotka na swojej drodze jakieś przeszkody, najprawdopodobniej odpuści i spróbuje „szczęścia” w innym miejscu. Lubuscy policjanci każdego dnia skutecznie zwalczają przestępczość przeciwko mieniu i wyciągają konsekwencje wobec jej sprawców. Osoby, które decydują się na kradzież, mogą trafić do więzienia na 5 lat, a włamywaczom grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.
§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.
§ 1. Kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Jeżeli kradzież z włamaniem popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
podinsp. Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy
KWP w Gorzowie Wlkp.
Lubuska drogówka po wejściu w życie nowych przepisów, regularnie sprawdza zachowanie kierowców pojazdów ciężarowych.