2024-01-29, Kronika policyjna
Na niedzielę 28 stycznia przypadła w tym roku jedna z największych akcji charytatywnych. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz 32.
Lubuscy policjanci zadbali o bezpieczeństwo wszystkich wolontariuszy. Podobnie jak mundurowi w całej Polsce, wspieraliśmy tę szlachetną inicjatywę bardzo aktywnie, włączając się w wiele zainicjowanych działań. Wszystko po to, aby zebrać środki na zakup sprzętu medycznego, służącego do leczenia pacjentów oddziałów pulmonologicznych.
W niedzielę (28 stycznia) na ulice większości miejscowości w naszym kraju wyruszyły tysiące wolontariuszy. Podobnie działo się w województwie lubuskim. Wolontariusze wspólnie zbierali datki w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznej imprezy charytatywnej było zebranie środków na zakup sprzętu medycznego, służącego do leczenia pacjentów oddziałów pulmonologicznych.
Zanim jednak młodzi ludzie z puszkami rozpoczęli kwestę, każdy z nich został przeszkolony przez lubuskich policjantów. Podczas spotkań wszyscy kwestujący zostali poinformowani w jaki sposób prowadzić zbiórkę, aby nie miały miejsca żadne niepokojące sytuacje.
W tym dniu w całym regionie spotykali się mieszkańcy i wolontariusze biorący udział w 32. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wśród uczestników tegorocznego Finału nie mogło zabrakło lubuskich policjantów. Przez cały czas trwania niedzielnej akcji służyli radą i wspomagali dzieło Fundacji. Policjantki i policjanci przekazywali ulotki informacyjne, odpowiadali na pytania na temat naszej pracy i towarzyszyli wolontariuszom. Nie zabrakło policyjnych inicjatyw, które były organizowane i licytowane z myślą o zebraniu jak największych środków dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na licytacji w ręce ofiarodawców przekazano między innymi pióro z dedykacją ufundowane od pełniącego obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, inspektora Szymona Sędzika:
https://allegro.pl/oferta/pamiatkowe-pioro-od-szefa-lubuskich-policjantow-15078365438?fbclid=IwAR3mjdgtV8PpFFM2Hvv47AQwq0A2tMfwfKvK9HDsoTDTAD_XbfERNSUw_AU
Ale wylicytować było można także zwiedzanie komend powiatowych i miejskich, policyjne gadżety czy udział w kursach samoobrony. Wspieraliśmy orkiestrę biorąc udział w licznych biegach czy turniejach piłki nożnej. A już w sam dzień finału lubuscy policjanci zapełniali puszki wolontariuszy, dbając także o ich bezpieczeństwo. A to było bardzo ważnym obszarem działalności policjantów, bowiem w kwestach uczestniczyły często młode osoby. W Lubuskiem wśród niespełna trzech tysięcy wolontariuszy, aż dwa tysiące to osoby nieletnie. Dlatego wcześniej mocno stawialiśmy na ich szkolenia.
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stał się również okazją do spotkania z mundurowymi na stoiskach promocyjnych w trakcie pikników odbywających się w całym województwie. Policjanci nie tylko rozmawiali o bezpieczeństwie, ale także prezentowali specjalistyczne pojazdy służbowe i ekspozycję sprzętu służbowego.
Pracę lubuskich policjantów w poszczególnych punktach nadzorował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, młodszy inspektor Rafał Banach. Nasza służba zakończy się późną nocą, kiedy przekazane zostaną informację, że ostatnie sumy znalazły się już w sztabach Orkiestry. W czasie niedzielnej akcji jej uczestników wspiera w sumie 570 policjantów.
Opracował: podinspektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Gorzowscy kryminalni w tym roku zatrzymali już niemal czterysta osób, które poszukiwane były listami gończymi.