2017-07-06, Gospodarka
Jak wynika z najnowszego Lokalnego Raportu Płacowego, wydanego właśnie przez firmę Audit Doradztwo Personalne sp. z o.o., niemal 70% lubuskich firm planuje w najbliższych miesiącach zwiększyć stan zatrudnienia. Obserwujemy też coraz większą dynamikę wzrostu wynagrodzeń.
Dzięki Lokalnemu Raportowi Płacowemu już od 12 lat możemy stale monitorować sytuację na lubuskim rynku pracy. Właśnie wydana została jego kolejna edycja, a w niej sporo dobrych informacji dla mieszkańców naszego regionu.
- Najnowsze wydanie raportu ilustruje zmiany, które pojawiły się wraz z nastaniem rynku pracownika i których nadejście sygnalizowałam już przed kilkoma laty – mówi autorka projektu i prezes firmy Audit Doradztwo Personalne Sp. z o.o., Violetta Panasiuk-Strzyżewska. – Mamy więc z jednej strony zwiększający się popyt na pracowników, stały wzrost wynagrodzeń i inwestowanie w pracowników – coraz bardziej rozbudowane systemy motywacyjne, szkolenia, możliwości rozwoju. Z drugiej zaś – firmy prężnie się rozwijają i nadal deklarują chęć zatrudniania.
Jak wynika z danych Raportu, blisko 70% firm-uczestników badania planuje zwiększyć stan zatrudnienia, a ok. 30% planuje pozostawić stan zatrudnienia na dotychczasowym poziomie. Żadna z firm nie planuje redukcji zatrudnienia (w edycji ubiegłorocznej firm planujących zmniejszenie zatrudnienia było 8%).
Wzrost wynagrodzeń odnotowano w przypadku zdecydowanej większości badanych stanowisk. Największą dynamikę wzrostu płac odnotowano w działach produkcji i utrzymania ruchu (10,13%). W przypadku pozostałych działów wzrost wynagrodzeń w stosunku do roku ubiegłego wyniósł od 5,40% do 9,82%.
Grupą zawodową, w której odnotowano największą dynamikę wzrostu wynagrodzeń są pracownicy szeregowi wykwalifikowani (11,47%), natomiast w przypadku pracowników szeregowych niewykwalifikowanych zanotowano średni wzrost wynagrodzeń o 9,29%.
Lubuskie firmy coraz chętniej zatrudniają też osoby młode – uczniów i absolwentów. Druga edycja projektu „Praca Wakacje” autorstwa Auditu cieszy się rosnącą popularnością. Choć wakacje dopiero się rozpoczęły, w firmach na terenie całego regionu pracuje już kilkadziesiąt młodych osób. Ciekawą i dobrze płatną pracę znalazły m.in. w Gorzowie, Kostrzynie, Słubicach, Międzyrzeczu, Zielonej Górze i Żarach.
- Powodzenie pierwszej edycji projektu sprawiło, że niemal wszystkie firmy współpracujące z nami przed rokiem także podczas tych wakacji chętnie zatrudniają uczniów i absolwentów. Do nich dołączyły też inne przedsiębiorstwa, które już na etapie szkoły lub zaraz po jej skończeniu szukają przyszłych pracowników do swoich firm – mówi Emilia Kamińska, koordynatorka projektu w firmie Audit.
Wakacyjna praca przestała być już tylko sposobem na dorobienie sobie – dziś coraz częściej postrzegana jest jako istotna inwestycja w przebieg kariery zawodowej.
Chcąc pozyskać pracowników firmy coraz więcej środków inwestują również w budowanie własnego wizerunku. Dziś budowanie marki i kreowanie dobrego wizerunku coraz częściej powierza się specjalistom, których zadaniem jest moderowanie aktywności w mediach społecznościowych i wpływanie na obecność firmy w świadomości mieszkańców regionu. O tym jak bardzo zależy firmom na dobrej opinii świadczy również rosnąca liczba organizowanych eventów, drzwi otwartych, czy współorganizacji lub sponsorowania ważnych wydarzeń kulturalnych lub sportowych w regionie. Dziś przedsiębiorcy chcą być postrzegani nie tylko jako solidni pracodawcy, ale również jako firmy przyjazne pracownikom, ich rodzinom, środowisku i angażujące się w życie społeczności lokalnych.
Czego możemy spodziewać się w najbliższych latach?
- Jeżeli sytuacja gospodarcza kraju nie ulegnie zmianie a przedsiębiorstwa będą nadal deklarowały wzrost zatrudnienia, będziemy mieli do czynienia z pogłębiającym się rynkiem pracownika – mówi Violetta Panasiuk-Strzyżewska. – Taka sytuacja jest niewątpliwie dużym wyzwaniem dla pracodawców.
Audit Doradztwo Personalne
Do 30 kwietnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2024 rok. Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej.