2021-03-31, Gospodarka
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie od dłuższego czasu inwestuje w odnawialne źródła energii. Jakie ma to przełożenie na oszczędności w firmie?
- Wcześniejsze założenia spełniły się. Po podsumowaniu kosztów energii elektrycznej zużytej na potrzeby całego przedsiębiorstwa w 2020 roku okazało się, że wytwarzając ekologicznie energię zaoszczędziliśmy ponad milion trzysta sześćdziesiąt tysięcy złotych – mówi Bogusław Andrzejczak, prezes PWiK.
Natomiast Roman Bekierski, kierownik wydziału Energetyczno-Mechanicznego w PWiK, szybko dodaje, że w tej chwili 37,5 procent potrzebnej przedsiębiorstwu energii pochodzi z produkcji OZE. To jest bardzo dużo, a i na tym zapewne nie koniec. Ale po kolei…
Największe zapotrzebowanie na energię elektryczną występuje w Oczyszczalni ścieków. Działają tam dwa kogeneratory o mocy 0,370 MW każdy. Jeden eksploatowany już 13 lat, drugi 8 lat. Oba jednak spisują się bardzo dobrze i w 2020 roku wytworzyły o 300 MWh więcej energii niż w roku poprzednim. W liczbach wychodzi to 2.417 MWh, co dało oszczędności blisko 1,107 mln złotych i pokryło zapotrzebowanie na energię w tym obiekcie na ponad 50 procent.
Drugim istotnym źródłem produkcji energii jest wybudowana i uruchomiona w grudniu 2019 roku farma fotowoltaiczna o mocy 0,767 MWp w Stacji Uzdatniania Wody w Siedlicach. Jak tłumaczy kierownik Roman Bekierski, oszczędności z tego tytułu wyniosły prawie 257 tysięcy złotych,. Produkcja energii elektrycznej z farmy za ubiegły rok zamknęła się liczbą 557 MWh, co pokryło 25 procent zapotrzebowania na energię w tym miejscu.
- Farma nie pracuje obecnie na sto procent swojej wydajności – zauważa kierownik i szybko wyjaśnia nam, dlaczego?
- Budowa farmy była w dużej części finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dlatego też zgodnie z prawem nie możemy teraz produkować energii w celu jej sprzedaży. Wyprodukowana energia elektryczna może być zużyta tylko i wyłącznie na własne potrzeby. Tak będzie jeszcze w kolejnych czterech latach, ale po wspomnianym okresie produkcja w dużym stopniu wzrośnie co stanie się zapewne jeszcze bardziej korzystne pod względem ekonomicznym dla naszej firmy – tłumaczy.
W PWiK nie kryją, że myślą o kolejnych inwestycjach. Jedną z nich właśnie zakończyli. W Stacji Uzdatniania Wody w Kłodawie w marcu 2021 roku zaczęła działać niewielka farma fotowoltaiczna o mocy blisko 50 kWp, która już przynosi pierwsze owoce w postaci produkcji energii. Rocznie produkcja energii elektrycznej kształtować się będzie na poziomie ok. 45-48 megawatogodzin. Pokryje to zapotrzebowanie na energię w tym obiekcie na poziomie ok. 25-30 procent. Dużo większa inwestycja jest planowana w Oczyszczalni ścieków, gdzie obok wspomnianych kogeneratorów w przyszłości ma działać następna farma fotowoltaiczna.
- W tym roku przygotujemy założenia projektowe, sprawdzimy ponadto dokładnie, o jakiej mocy możemy zbudować farmę, gdyż posiadamy ograniczenia terenu. Ważne są też koszty i źródła ewentualnego sfinansowania inwestycji, ale jesteśmy optymistycznie do niej nastawieni – kończy kierownik.
RB
Do 30 kwietnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2024 rok. Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej.