2022-01-31, Gospodarka
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje zasięgiem swojego oddziaływania Województwo Lubuskie, Zachodniopomorskie i Wielkopolskie i jest tym samym jedną z większych i najszybciej rozwijających się stref w kraju.
Po zmianie przepisów w 2018 roku, kiedy cała Polska stałą się Strefą Ekonomiczną, KSSSE notuje z roku na rok coraz lepsze wyniki. Efekty widoczne są jak na dłoni, pomimo ciężkiego dla gospodarki czasu pandemii i wielu ograniczeń w funkcjonowaniu przedsiębiorstw.
Rok 2021 K-S SSE zamknęła z aż 59 decyzjami na łączną sumę kosztów inwestycyjnych w wysokości 5,3 mld pln. W porównaniu do 2020 roku to trzykrotnie lepszy wynik, żeby nie powiedzieć absolutny rekord. Nowe inwestycje zainicjują powstanie prawie 1300 nowych miejsc i zagwarantują utrzymanie ponad 15 000 istniejących miejsc pracy. K-S SSE razem z Katowicką i Wałbrzyską SSE odpowiadają za 28% wszystkich projektów inwestycyjnych i 47% wartości inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Polska Strefa Inwestycji sprawdza się wzorowo jako zachęta inwestycyjna. Coraz więcej mikro, małych i średnich przedsiębiorców decyduje się na nowe inwestycje. To już prawie połowa wszystkich inwestycji. Polska staje się jednym z najbardziej atrakcyjniejszych miejsc do inwestowania również dla inwestorów zagranicznych. Wraz z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2022 roku zwiększony zostanie dostęp do wsparcia w przypadku reinwestycji czyli dla inwestycji związanych ze zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego istniejącego zakładu. Głównym celem polityki inwestycyjnej jest nie tylko przyciąganie inwestorów, lecz również zachęcanie do dalszego rozwoju w kraju, rozbudowywania, zwiększania zdolności produkcyjnych i rozwoju. Skutkiem takich działań ma być powstanie długofalowych a zatem trwałych powiązań gospodarczych, co zaowocuje powstaniem złożonych łańcuchów gospodarczych.
Obniżono minimalny próg nakładów inwestycji realizowanych przez średnich przedsiębiorców o dodatkowych 10%. Ponadto rozszerzono listę miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, na których znacznie obniżone są wymagane kryteria ilościowe, co oznacza więcej terenów inwestycyjnych o preferencyjnych warunkach. O 50% zmalała kwota nakładów inwestycyjnych dla reinwestycji.
Dodano dodatkowe 4 kryteria jakościowe tak aby inwestorzy mieli więcej możliwości wybrania pasujących kryteriów- tj. wykorzystanie potencjału zasobów ludzkich, tworzenie powiązań regionalnych, robotyzacja i automatyzacja procesów oraz inwestycja w OZE.
Ubiegłoroczny rekord Polskiej Strefy Inwestycji ( 713 decyzji o wsparciu, 37,1 mld nakładów inwestycyjnych i 16,8 tys. miejsc pracy ) zaostrzył apetyt w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Resort rozwoju bezustannie chce zwiększać atrakcyjność inwestycyjną Polski. W tym celu planuje położyć duży nacisk na odnawialne źródła energii. W obowiązujących od Nowego Roku przepisach jedno z nowych kryteriów ilościowych, które przedsiębiorca musi spełnić aby otrzymać decyzję o wsparciu, jest właśnie nowa inwestycja w odnawialne źródła energii. Resort rozwoju zaznacza, że wielu zagranicznych inwestorów zwraca na to szczególną uwagę. Kostrzyńsko- Słubicka Strefa Ekonomiczna już od jakiegoś czasu realizuje pomysł Ministerstwa i od października zeszłego roku na terenie K-S SSE działają już dwie mniejsze famy fotowoltaiczne, a wiosną przyszłego roku ruszy trzecia, tym razem duża farma.
Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami w przepisach i ich wpływem na pomoc publiczną udzielaną przez Specjalne Strefy Ekonomiczne. Zainteresowanych tematem pomocy publicznej dla nowych inwestycji, zapraszamy serdecznie do kontaktu mailowego lub telefonicznego ze strefą: +48 95 721 98 00; info@kssse.pl.
Polecamy również obserwowanie mediów społecznościowych K-S SSE takich jak Facebook czy Linkedin, gdzie strefa regularnie informuje o dostępnych i darmowych szkoleniach czy webinarach, traktujących zazwyczaj o zmianach przepisów, nowych regulacjach i ich interpretacjach, jak również ważnych z perspektywy biznesowej wydarzeniach. To ogromna dawka bardzo przydatnej wiedzy, która może ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom.
W tym roku K-S SSSE obchodzi 25 rocznicę działalności.
(pr)
- Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna osiągnęła w 2021 roku rekordowy w całej historii roczny wolumen łącznych nakładów inwestycyjnych zadeklarowanych w projektach zgłoszonych przez inwestorów. Wynik ten jest szczególnie cenny z uwagi na okoliczności pandemiczne i związane z tym problemy z dostawami, szoki podażowe na rynkach, wzrost kosztów transportu oraz cen energii. Ponadto widoczne jest mniejsze zaangażowanie inwestycyjne sektora motoryzacyjnego. Zgłoszone projekty inwestycyjne cechują się dużą dywersyfikacją branżową oraz zaawansowaniem technologicznym. Firmy z sektora MŚP coraz częściej korzystają z możliwości wsparcia inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Jeżeli chodzi o prognozy na 2022 rok, to biorąc pod uwagę prowadzone już rozmowy oraz trendy branżowe liczymy na projekty firm związanych z produkcją urządzeń w sektorze elektromobilności oraz OZE. W związku z coraz bardziej wymagającym rynkiem pracy i otoczeniem konkurencyjnym spodziewamy się wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. Liczymy również na projekty związane z sektorem nowoczesnych usług dla biznesu oraz B+R.
Do 30 kwietnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2024 rok. Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej.