2022-04-30, Gospodarka
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje zasięgiem swojego oddziaływania Województwo Lubuskie, Zachodniopomorskie i Wielkopolskie i jest tym samym jedną z większych i najszybciej rozwijających się stref w kraju.
KSSSE swoimi działaniami stymuluję krajową gospodarkę, tak aby wciąż powstawały nowe miejsca pracy dzięki kolejnym inwestycjom. Zwolnienia podatkowe udzielane przez KSSSE są obecnie największą dostępną ulgą finansową w Polsce. KSSSE oferuje również bogaty wybór w pełni przygotowanych terenów inwestycyjnych. Wsparcie Rządu RP i lokalnych samorządów sprawia, że strefa zapewnia nowym inwestorom przyjazne i bezpieczne warunki do inwestowania. Dzięki powstałej w 2018 roku Polskiej Strefie Inwestycji ulgę podatkową można już uzyskać na terenie całej Polski, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Nowe inwestycje z sektora przemysłu i nowoczesnych usług mogą być realizowane na dowolnym gruncie, zgodnie z główną zasadą PSI- cała Polska Strefą Ekonomiczną.
W tym roku Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, podobnie jak pozostałe strefy, obchodzi 25-lecie swojego funkcjonowania. Z tej okazji 17 lutego K-S SSE zorganizowało pod patronatem Premiera RP konferencję: Silna Polska, Silną Gospodarką. Kompas dla przedsiębiorstw Polski Zachodniej”. Gościli na niej zarówno przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedsiębiorcy, partnerzy oraz wszyscy zainteresowani budowaniem silnej gospodarki. Forum gospodarcze zgromadziło w Filharmonii ponad 500 osób i kolejnych kilkaset osób obserwowało relację na żywo w internecie.
Do kalendarza wraca również cykliczne spotkanie K-S SSE z inwestorami i partnerami biznesowymi na corocznej konferencji w Mierzęcinie 26-27 maja. Z kolei na wrzesień zaplanowana jest ponownie konferencja ekonomiczna w gorzowskiej filharmonii. To wyjątkowy rok dla Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod wieloma względami.
Po ubiegłym roku, rekordowym pod kątem ilości inwestycji (59 decyzji o wsparciu) oraz pod kątem wartości inwestycji (5,3 mld pln) nastały czasy jeszcze trudniejsze, niż mogło nam się wydawać w czasie pandemii. Wojna na Ukrainie w czasie, gdy gospodarki nadal cierpią po zmianach spowodowanych pandemią, to sytuacja bez precedensu.
K-S SSE zaangażowało się intensywnie w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy, przekazując na ten cel 200.000 zł. Na prośbę Ministerstwa Rozwoju i Technologii monitorujemy sytuację na rynku pracy wśród naszych inwestorów. Podjęliśmy w tym celu współpracę z firmą Idea HR, aby móc szybko zareagować na gwałtowne ruchy takie jak redukcje zatrudnienia w związku z zakończonymi współpracami, zerwanymi łańcuchami dostaw czy spadkiem zamówień. Dotychczas większość inwestorów deklarowało utrzymanie a nawet zwiększanie zatrudnienia. K-S SSE będzie jednak trzymać rękę na pulsie, aby w przypadku redukcji etatów w danym zakładzie pracy, móc z łatwością zapewnić pracownikom nowe miejsce pracy, w miejscu, gdzie istnieje na to zapotrzebowanie. Dzięki zebranym od inwestorów informacjom możliwe będzie skuteczne koordynowanie takich działań, aby zapewnić stabilność personalną, zarówno inwestorom jak również samym pracownikom.
K-S SSE wzięło również udział w bezpośrednich zbiórkach dla potrzebujących, zaangażowało się również osobiście w przewiezienie do województwa lubuskiego, uciekających z Ukrainy rodzin z dziećmi. Inwestorzy regularnie w ostatnim czasie otrzymują maile z prośbami o informacje w temacie wpływu obecnej sytuacji na ich przedsiębiorstwa czy przyszłe inwestycje.
Działania strefy to jednak wciąż w głównej mierze praca z inwestorami i napędzanie gospodarki, dzięki wsparciu nowych inwestycji. Od początku roku widać zdecydowanie spowolnienie. Przyczyniła się do tego z pewnością nie tylko pandemia, wojna, jak również zmiana przepisów, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku. Dla przykładu, w Wielkopolsce nie dość, że obniżono poziom wsparcia o 5%, to duże przedsiębiorstwo nie może już otrzymać zwolnienia z podatku CIT dla nowej inwestycji czy reinwestycji, jedynie w przypadku, gdy jest to całkowicie nowa działalność. W tym silnie gospodarczo rejonie, duzi przedsiębiorcy będą musieli poradzić sobie bez wsparcie strefowego. Wsparcie w Wielkopolsce dla całej reszty zostało obniżone, a na kolejne lata zapowiadane są kolejne obniżenia.
Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi zmianami na naszym terenie oddziaływania i ich wpływem na pomoc publiczną . Zainteresowanych tematem pomocy publicznej dla nowych inwestycji, zapraszamy serdecznie do kontaktu mailowego lub telefonicznego ze strefą: +48 95 721 98 00; info@kssse.pl. Polecamy również obserwowanie mediów społecznościowych KSSSE takich jak Facebook czy Linkedin, gdzie strefa regularnie informuje o dostępnych i darmowych szkoleniach czy webinarach, traktujących zazwyczaj o zmianach przepisów, nowych regulacjach i ich interpretacjach. To ogromna dawka bardzo przydatnej wiedzy, która może ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom.
Materiał prasowy KSSSE
Do 30 kwietnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2024 rok. Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej.