2022-06-14, Gospodarka
Gorzowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła otwarta na lokalnych pszczelarzy.
Cały czas dbają o naszą roślinność, a bez nich świat czekałaby katastrofa. Pszczoły – bo o nich mowa - w czasie, gdy coraz częściej mówi się o ich wymieraniu znalazły dom na terenach gorzowskiej elektrociepłowni.
PGE Energia Ciepła stale angażuje się w ochronę środowiska, wspiera stowarzyszenia chroniące zagrożone gatunki zwierząt oraz współpracuje z lokalnymi nadleśnictwami, czego efektem jest sadzenie lasów przez pracowników w całej Polsce. Gorzowska elektrociepłownia pomaga także lokalnym pszczelarzom.
- PGE Energia Ciepła jest spółką odpowiedzialną społecznie. Dlatego, gdy tylko pojawia się możliwość, to zawsze z ogromną chęcią wspieramy proekologiczne projekty. Nasi pracownicy we współpracy z Nadleśnictwem Kłodawa cyklicznie, w formie wolontariatu, sadzą drzewa w okolicznych lasach. Udostępnienie terenów elektrociepłowni pod pasieki to kolejna inicjatywa, która pozytywnie wpływa na nasze lokalne środowisko. Cieszymy się, że w taki sposób możemy pomóc pszczelarzom – powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.
Bez pszczół świat, który znamy, zmieniłby się nie do poznania. Według szacunków aż 80% kwitnących i owocujących roślin istnieje dzięki pszczołom. Niestety, w ostatnich latach coraz częściej słyszymy o ginących populacjach tych owadów.
W gorzowskim Oddziale PGE Energia Ciepła znajduje się ponad 70 uli, w których szacunkowo żyje 7 mln pszczół. W tym ok. 50 na składowisku żużla i popiołu w Janczewie oraz 23 na terenie elektrociepłowni przy ul. Energetyków. Na uwagę zasługuje szczególnie pasieka w Janczewie, gdzie znajduje się „szkółka”.
- To są tzw. pszczele odkłady. Młode osobniki dochodzą do pełni sił produkcyjnych, zapylają lokalne rośliny, przynoszą nektar i powoli się rozwijają. Następnie przygotowywane są do zimowania, żeby w kolejnym sezonie mogły być wywiezione na plantacje. Takich miejsc jest niestety coraz mniej. Ze względu na ukształtowanie terenu oraz odległość od zabudowań, na składowisku panują idealne warunki do ich rozwoju – poinformował Zenon Piniewski, opiekun części pasiek na terenach gorzowskiej elektrociepłowni.
Pozostałe ule znajdują się przy ul. Energetyków w Gorzowie: 15 na składowisku oraz 8 na pompowni wody powrotnej. Wbrew pozorom, mimo zabudowań, tereny wokół elektrociepłowni obfitują w liczną roślinność, która może być zapylona przez pszczoły.
(ip)
Do 30 kwietnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2024 rok. Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej.