2022-09-27, Gospodarka
W Filharmonii Gorzowskiej odbyła się uroczysta Gala z okazji 25-lecia działalności Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Na uroczystość przybyły władze samorządowe, inwestorzy, biznesmeni. Specjalnym gościem był wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, a honory gospodarzy pełnili prezes K-S SSE Krzysztof Kielec, wiceprezes Magda Hilszer oraz członek zarządu Andrzej Kail.
- Strefy ekonomiczne są bardzo ważne w życiu gospodarczym naszego kraju, ponieważ służą lokalnym przedsiębiorcom, ale nie tylko – mówił minister Piechowiak. – K-S SSE jest nie tylko duża terytorialnie, ale przede wszystkim skuteczna w swoich działaniach. Pokazują to choćby dane z 2021 roku. Na terenie całego kraju wydaliśmy rekordowe 713 decyzji, z czego 54 dotyczy tej Strefy. Rozwój ten w dużej części możliwy jest przez to, że w 2018 roku wprowadziliśmy projekt Polskiej Strefy Inwestycji. Od tamtej pory praktycznie każdy przedsiębiorca może mieć dostęp do infrastruktury strefowej na terenie całego kraju – zaznaczył minister.
W trakcie Gali było wiele podsumowań, podziękowań, a powodem tego są znakomite wyniki uzyskane przez Strefę w ciągu minionego ćwierćwiecza.
- Największym sukcesem na przestrzeni 25 lat było osiągnięcie wszystkich zamierzonych celów, dla których spółka została powołana – zauważył prezes K-S SSS Krzysztof Kielec, wspominając choćby o dużym bezrobociu w pierwszych latach działalności. To wtedy Strefy rozpoczęły przyciągać inwestorów, dzięki którym budowano nowe miejsca pracy.
Od 1997 r. Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia w sumie 447 inwestorom, którzy zainwestowali w niej 13,6 mld zł. Na jej obszarze powstało około 54 tysięcy miejsc pracy.
- Kiedy 25 lat temu Strefa rozpoczynała działalność jej zasięg był niewielki, dotyczył obszaru w rejonie Słubic i Kostrzyna. Dzisiaj jest to potężna instytucja, która swoją działalnością obejmuje nie tylko województwo lubuskie, ale sporą część województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego – zauważył wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Całkowita powierzchnia obszarów przez nią zarządzanych to 35 powiatów, 5 miast na prawach powiatu oraz 283 gminy.
Całość wydarzenia uświetnił niesamowity koncert fortepianowy Ferenca Liszta i orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.
Przypomnijmy, że była to druga w tym roku tego typu uroczystość. W lutym również w filharmonii odbyło się forum "Silna Polska, Silną Gospodarką. Kompas dla przedsiębiorstw Polski Zachodniej", które zgromadziło liczne grono gości. Forum Gospodarcze miało charakter rozwojowy, skupiało się na rozmowach o przyszłości i planach.
(red.)
Do 30 kwietnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2024 rok. Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej.