2024-04-28, Gospodarka
Jak zmieniły się ceny warzyw w ciągu ostatniego miesiąca oraz roku?
Wraz z nadejściem wiosny rośnie popyt na warzywa i nowalijki. Czy tegoroczne ceny są równie wysokie, jak w zeszłym roku? Jak zmienił się cennik w warzywniakach i alejkach sklepowych w ciągu ostatniego miesiąca? Oto pakiet rzetelnych informacji prosto z paragonów dodanych do popularnej aplikacji zakupowej. Jedno jest pewne: jest zarówno drożej, jak i taniej!
– PanParagon to aplikacja do wyszukiwania promocji oraz przechowywania paragonów. Anonimowe dane z paragonów dostarczają nam obiektywnych informacji na temat realnych cen produktów czy chociażby trendów zakupowych. W najnowszym badaniu sprawdziliśmy, co zmieniło się w cenniku warzyw w ciągu ostatniego miesiąca, a także roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – W obu przypadkach różnice w cenach są znaczące – dodaje.
W celu uzyskania miarodajnych wyników porównane zostały analogiczne okresy: 1-15 marca i 1-15 kwietnia 2024 roku oraz 1-15 kwietnia 2023 i 2024 roku.
W badaniu przeanalizowano średnie ceny takich warzyw jak: kapusta biała (kg), ogórek zielony (kg), ziemniaki (kg), kalafior (szt.), marchew (kg), brokuły (szt.), cebula żółta (kg), burak, sałata lodowa (szt.), rzodkiewka (pęczek) oraz włoszczyzna (pęczek).
Co zatem o cenach warzyw mówią paragony? Na początek warto porównać aktualne ceny z tymi sprzed miesiąca.
Porównując dane z pierwszych dwóch tygodni marca i kwietnia bieżącego roku, okazuje się, że większość poddanych analizie warzyw w ciągu ostatniego miesiąca podrożała. Największy wzrost cen dotyczy włoszczyzny – pęczek tego zestawu warzyw podrożał o ok. 1 zł. Średnia cena rzodkiewki wzrosła natomiast o 57 gr/pęczek, a sałaty lodowej o 50 gr/szt. Także burak, cebula żółta, marchew, kalafior i brokuły odnotowały umiarkowane podwyżki.
W badaniu widać także pozytywne akcenty: część warzyw w ciągu ostatniego miesiąca potaniała. Największe spadki cen zauważyliśmy w przypadku białej kapusty (ok -66 gr/kg) i ogórków zielonych (ok. -62 gr/kg). Średnio o 10 gr mniej zapłaciliśmy także za kilogram ziemniaków.
Ostatecznie średnia cena za koszyk warzyw wzrosła o ok. 4 proc. w ciągu ostatniego miesiąca.
Szczegóły przedstawia poniższa grafika.
A jak przedstawia się cennik warzyw w ujęciu rocznym? W tym przypadku jest spore zaskoczenie!
Zupełnie inaczej przedstawiają się ceny w ujęciu rocznym, gdyż zdecydowana większość warzyw jest w tym roku tańsza niż w roku ubiegłym. Największy spadek w cenie odnotowaliśmy w przypadku ogórków. Za kilogram tego warzywa zapłacimy obecnie o ok. 2,39 zł mniej niż w kwietniu 2023 r. Zauważalne obniżki dotknęły również cebulę, której średnia cena zmniejszyła się o 1,42 zł/kg oraz białą kapustę ze spadkiem wynoszącym ok. 1,30 zł/kg. Mniejsze, lecz wciąż zauważalne obniżki cen dotyczą marchwi (ok. -51 gr), kalafiora (ok. -35 gr), buraków (ok. -33 gr), brokułów (ok. -30 gr), ziemniaków (ok. -22 gr) i sałaty lodowej (ok. -9 gr).
– Na przestrzeni ostatnich kilku lat nie mieliśmy tak optymistycznych wieści. W skali roku, aż 9 z 11 przeanalizowanych przez nas warzyw staniało. Spośród ujętych w badaniu produktów podrożały zaledwie dwie pozycje: włoszczyzna i rzodkiewka. Wzrost cen jest jedynie symboliczny i w obu przypadkach wnosi około 25 groszy – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Kupując wszystkie ujęte w badaniu warzywa, w tym roku zapłacimy o 10 proc. mniej niż w kwietniu 2023 roku – dodaje.
Szczegóły zostały ujęte w poniższej tabeli.
Z badania przeprowadzonego przez ekspertów z aplikacji PanParagon wynika, że choć w ostatnim miesiącu ceny warzyw poszły w górę, to w skali roku obserwujemy znaczące oszczędności.
Joanna Lastovska
Od 20 marca podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.