2024-05-24, Gospodarka
Nowe raporty płacowe dla województwa lubuskiego przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że pensje w województwie lubuskim rosną szybciej niż w skali Polski.
Najwięcej zarabia się w naszym regionie w sektorze IT. W porównaniu z resztą kraju w województwie lubuskim mniej rosną wynagrodzenia w przemyśle i sektorze budowlanym.
– Jesteśmy regionem w którym możemy pochwalić się silnym rozwojem logistyki magazynowej oraz sektora IT. Widać to po dużej ilości rekrutacji w tych branżach, ale też po dużym wzroście pensji w tych sektorach – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.
Średnie wynagrodzenie w województwie lubuskim w marcu 2024 r. wyniosło 7206,41 zł – podaje Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w porównaniu z miesiącem wcześniej średnie płace w firmach wzrosły. Wynagrodzenie zmieniło się bowiem o 2,39 proc. W skali roku wzrost ten jest jeszcze większy, bo wynosi prawie 11,5%.
- Pensje rosną i ilość rekrutacji również nie maleje. Początek roku w wielu firmach zapowiadał się na czas delikatnego spowolnienia i wyczekiwania na to, jak ułoży się sytuacja geopolityczna, czy będą zlecenia, czy w niektórych branżach będą rosły pensje w związku z daleko idącym wzrostem płacy minimalnej. Widzimy, że klimat na rynku pracy charakteryzuje się sporym niepokojem i wyczekiwaniem, ale z drugiej strony nie widzimy, by spełniała się złowieszcza wizja zwolnień grupowych i obniżania pensji. Jest odwrotnie – przyznaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy.
Wzrost płac w sektorze IT świadczy o tym, że nie ma mowy by sztuczna inteligencja zabierała ekspertom pracę.
- Nadal IT jest niekwestionowanym liderem wynagrodzeń w regionie, zostawiając inne branże daleko w tyle. Lepiej niż przed miesiącem ma się również przemysł. Słabo w I kwartale wyglądały w naszym regionie pensje w sektorze administracyjnym i BPO, ale to jest trochę charakterystyka naszego regionu. Jesteśmy silni logistyką, przemysłem, halami magazynowymi i ekspertami IT – dodaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.
Eksperci dodają również, że zmniejszenie różnic w wynagrodzeniach między Gorzowem, a Zieloną Górą oznacza, że ostatnie inwestycje w sektorze TSL w Gorzowie przekładają się na wzrost pensji w tej części województwa lubuskiego.
Do 30 kwietnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2024 rok. Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej.