2020-10-01, Leśnym tropem
Rykowisko, czyli jesienny spektakl godowy jelenia europejskiego odbywa się we wrześniu i trwa do pierwszej dekady października.
Od wczesnych godzin wieczornych, do późnego świtu las rozbrzmiewa rykiem jeleni byków, w różnych tonacjach głosu, po których specjaliści potrafią określić jakie miejsce zajmuje dany osobnik w hierarchii stada. Po wydawanym głosie można rozpoznać czy dany osobnik jest młody, w średnim wieku, czy stary lub jakie miejsce zajmuje w strukturze rykowiska. Określimy po wydawanym ryku czy jest nim byk stadny prowadzący chmarę łań, czy pojedynczy osobnik szukający łani.
Podczas rykowiska najmocniejsze byki gromadzą wokół siebie chmarę łań, której przewodzi doświadczona łania z cielakiem zwana licówką. Byk podąża za chmarą, pilnuje jej, odpędza inne osobniki, strasząc rywali głosem, czasem dochodzi do walki dwóch byków rywalizujących o chmarę.
W trakcie trwających godów jelenie byki potrafią stracić około trzydzieści procent masy ciała, a po zakończonym rykowisku samce przystępują do intensywnego żerowania, zaszywając się w niedostępne miejsca.
Tekst i fot. Henryk Leśniak
Licówka, na każdy podejrzany szmer, gotowa poderwać chmarę do ucieczki
Władca chmary łań
Straszenie rywali
Odpędzanie rywala
Straszenie fotografującego
Ocena rywala po tonacji ryku
Zmęczony, krótka drzemka
Przed nami jubileuszowa piąta edycja konkursu fotograficznego. Urzekło Cię piękno otaczającej przyrody, wykonałeś ciekawe ujęcie przedstawiające zwierzęta łowne, przyrodę Ziemi Lubuskiej lub Rejonu Solecznickiego podziel się z innymi.