2022-02-10, Prosto z Polski
Z miesiąca na miesiąc rośnie inflacja. Szacuje się, że w styczniu mogła ona wynieść już około dziewięciu procent.
Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec podwyżek. Eksperci prognozują bowiem, że w 2022 możemy spodziewać się wzrostu cen nawet o ponad 10 proc. rok do roku. Zaniepokojeni tymi danymi twórcy darmowej aplikacji zakupowej PanParagon sprawdzili, o ile rzeczywiście wzrosły ceny żywności. Czy Polakom faktycznie ubywa więcej pieniędzy z portfela?
Analiza została przeprowadzona w oparciu o zanonimizowane dane sczytane za pomocą technologii OCR z setek tysięcy paragonów wprowadzanych przez użytkowników do darmowej aplikacji PanParagon. W badaniu wyodrębnione zostały rachunki z jednej z najpopularniejszych sieci dyskontów w Polsce na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy: od listopada 2021 do stycznia 2022. Analiza obejmuje najtańsze produkty z danej kategorii.
Z badania specjalistów aplikacji PanParagon wyraźnie wynika, że z miesiąca na miesiąc za żywność płacimy coraz więcej. Jak się okazuje, na przestrzeni zaledwie trzech miesięcy ceny podstawowych produktów spożywczych wzrosły o niemal 7 proc.
– Największego szoku cenowego można było doznać w grudniu 2021 roku. W tym czasie ceny na półkach różniły się bowiem od tych widocznych jeszcze w listopadzie o prawie 6 proc., niestety na niekorzyść kupujących. Przykładowo ziemniaki w listopadzie kosztowały 4, 77 zł, natomiast w grudniu ten sam produkt kosztował już niemal 6 złotych – wyjaśnia Antonina Grzelak z darmowej aplikacji zakupowej PanParagon.
Ceny poszczególnych produktów z podziałem na miesiące przedstawia poniższa tabela.
Widząc aktualne ceny w sklepach, aż trudno nie zastanawiać się, co zrobić, by jak najdłużej zatrzymać pieniądze w portfelu lub na koncie. Wydaje się to być trudne, bo przecież jako konsumenci nie mamy wpływu m.in. na ceny paliw czy energii, które jako jeden z wielu czynników wpływają na finalne ceny produktów. Warto jednak skupić się na tym, co zależy od nas.
– Na polskim rynku istnieją rozwiązania, które ułatwiają planowanie zakupów, śledzenie aktualnych promocji czy chociażby sprawdzanie statystyk z wydatków z podziałem na poszczególne kategorie. Dzięki temu mamy szansę „upolować” produkty w atrakcyjnej cenie, ale także w większym stopniu kontrolujemy swoje wydatki. Takie działania mają realny wpływ na nasze późniejsze wybory zakupowe – dodaje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.
Czy ceny żywności nadal będą szybowały w górę? Czas pokaże. Warto jednak już teraz prześwietlić swoje koszyki zakupowe i wziąć kontrolę nad swoimi wydatkami.
Informacja prasowa
Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy intensyfikuje szkolenia dla sprzedawców alkoholu.