2024-08-24, Prosto z Polski
Poland Business Run 2024 – biegacze charytatywnej sztafety pomogą osobom z niepełnosprawnością z Lubuskiego.
Już 8 września wystartuje 13. edycja sztafety biznesowej Poland Business Run – stacjonarnie w Krakowie i wirtualnie w dowolnym miejscu na świecie. W tym roku pobiegnie ponad 40 tysięcy osób, by pomóc w dofinansowaniu protez, wózków czy rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością ruchową i po mastektomii. Zarówno wśród biegaczy, jak i beneficjentów biegu są osoby z naszego województwa. Pracownicy firm i korporacji pobiegną m.in. dla Ewy, która otrzyma dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego po mastektomii, oraz Małgorzaty, która dostanie środki na zakup protezy nogi i turnus rehabilitacyjny po amputacji.
W gronie tegorocznych beneficjentów charytatywnej sztafety jest 36-letnia Ewa z Zielonej Góry. W 2021 roku miała wypadek w pracy, który spowodował uraz lewej ręki, zaś w 2023 roku wykryto u niej nowotwór, w wyniku czego amputowano jej lewą pierś. Została Amazonką i stara się o rekonstrukcję piersi.
– Uwielbiam podróżować po Polsce, interesuję się urbexem, historią II wojny światowej i terapią Simontonowską, skakałam na bungee z 70 metrów. Zależy mi, aby funkcjonować jako ambasadorka, która pomaga innym ludziom uwierzyć w siebie. Chciałabym napisać swoją książkę oraz znów uwierzyć we własne siły, aby wrócić po latach do jazdy samochodem. W powrocie do zdrowia pomagają mi partner, synowie oraz lokalna grupa wsparcia z Zielonej Góry. Wierzę, że po burzy dla każdego wyjdzie słońce – mówi Ewa.
Biegacze i biegaczki Poland Business Run 2024 pobiegną także dla 47-letniej Małgorzaty (na zdjęciu poniżej) z Bytnicy k. Krosna Odrzańskiego. W wieku 13 lat zachorowała na mięsaka kościopochodnego. Specjaliści ratowali jej nogę przez 11 lat, jednak w pewnym momencie zakażenie było tak duże, że zagrażało życiu. Lekarze podjęli decyzję, żeby amputować jej nogę.
– Marzę, by być jak najdłużej aktywną osobą, bo uwielbiam pracować, być potrzebną i pomagać drugiemu człowiekowi. Przez lata po amputacji poruszałam się o kulach, ale teraz dzięki dofinansowaniu od Fundacji dostanę protezę i następnie turnus rehabilitacyjny. To pozwoli mi na większą samodzielność oraz odciąży drugą nogę i pozwoli uniknąć wózka. Największym moim marzeniem jest nauczyć się chodzić bez kul, o samej protezie, aby moje córki zobaczyły swoją mamę szczęśliwą, która jeszcze zatańczy na ich ślubie – mówi Małgorzata.
Jak otrzymać dofinansowanie w ramach Poland Business Run 2024?
Do Fundacji Poland Business Run każdego roku dociera kilkaset historii pacjentów, którzy stają w obliczu choroby, amputacji czy mastektomii. Potrzebują protez, wózków, rehabilitacji, nauki chodu o protezie i wsparcia psychologa, by normalnie żyć i pracować. Tymczasem koszt protezy lub sprzętu ortopedycznego to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, a sprzęt ten trzeba serwisować i wymieniać.
Wciąż trwa nabór na beneficjentów Poland Business Run 2024. Wystarczy wypełnić, podpisać i wysłać wniosek – poprzez formularz online na stronie internetowej lub tradycyjnie pocztą. Komplet dokumentów wraz z załącznikami jest dostępny na stronie www.polandbusinessrun.pl w zakładce Dla Beneficjentów. Wszystkie dokumenty rozpatrzy komisja powołana przez zarząd, kierując pomoc przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących.
– Pomagamy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Forma wsparcia jest indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby, a wnioskodawcy mogą się ubiegać o dofinansowania do protez, wózków, sprzętu ortopedycznego, pomocy psychologicznej i rehabilitacji. Dzięki uczestnikom i uczestniczkom biegu pomogliśmy już ponad 1000 osób – podkreśla Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run, inicjatorka i organizatorka sztafety.
Pobiegniesz-Pomożesz!
Historie beneficjentów Poland Business Run są ważną motywacją dla firm i ich pracowników do uczestnictwa w sztafecie. Główne zapisy do biegu zakończyły się w czerwcu z rekordową liczbą ponad 40 tys. biegaczy, ale można do nich dołączyć w ramach pakietu wirtualnego do 6 września – wystarczy wejść na www.pbr.pl, zarejestrować swoją drużynę i wybrać pakiet Virtual Eco (z wirtualnym medalem i numerem startowym).
Sponsorami Strategicznymi wydarzenia zostały firmy: UBS, Standard Chartered, Enea.
Magdalena Migalska-Grega
Czy pracodawca ma obowiązek określenia w regulaminie pracy, jak powinien się ubierać pracownik i czy brak np. stanika może zostać potraktowany jako molestowanie? - pyta Prawo.pl.