2021-05-05, W obiektywie
Wokół remontu gorzowskiej katedry w ostatnim czasie narosło sporo kontrowersji i mitów.
Wiele osób kwestionuje to, czy kilkuletni remont poszedł w odpowiednim kierunku i czy zachowano ,,gotyckość’’ kościoła, a pieniądze zostały dobrze wydane. Nie wszyscy jeszcze mieli okazję zobaczyć katedrę po remoncie, dlatego zapraszamy do galerii zdjęć, poprzez którą staramy się zwrócić uwagę na detale charakterystyczne dla gotyckiej architektury. Część z nich została zrekonstruowana, a niektóre odkryte dopiero podczas prac konserwatorskich.
Zdjęcia zrobiliśmy dzięki uprzejmości ks. proboszcza Zbigniewa Kobusa i panów pracujących przy remoncie.
Opisy i zdjęcia: Paweł Kamrad
Fragmenty dawnej posadzki wmurowane u podstaw katedry. Na ich podstawie odtworzono wzór posadzki, która obecnie znajduje się w środku. Charakterystyczny dla architektury gotyckiej portal okalający drzwi z zakrystii do głównej części katedry zrekonstruowany podczas prac konserwatorskich. Ciekawostką są te dziury w cegłach, gdyż powstały w wyniku krzesania ognia do zapalania świec w czasach, gdy jeszcze nikt nie słyszał o zapalniczkach czy zapałkach. Charakterystyczny dla gotyku element maskujący miejsce, w którym spotykają się żebra wzmacniające strop. Fachowo nazywa się to zwornik i ten konkretny znajduje się w zakrystii. Został zrekonstruowany Służka, czyli ozdobny element stanowiący jednocześnie podporę dla żeber stropowych. Ta znajduje się w zakrystii Tutaj możemy zauważyć, że fuszerka nie jest wadą jedynie współczesnego budownictwa. Gdy się przyjrzymy, to zobaczymy, że cegły przy samym sklepieniu nie są ułożone tak jak powinny. budowniczowie próbowali to zamaskować, czego efekt widzimy na zdjęciu. Fragment herbu z orłem, który zostanie poddany pracom konserwatorskim w przyszłości. Znajduje się on na pierwszym filarze po lewej stronie patrząc od strony prezbiterium. Ozdobny ornament biegnący wzdłuż żeber stropowych, który został zrekonstruowany. Tak to najprawdopodobniej wyglądało dawno temu. Szachownica budowniczych naszej katedry. Jedna z bardzo niewielu, które w takiej formie zachowały się wewnątrz budynku. Obecnie znajduje się poniżej poziomu posadzki, dlatego została w ten sposób zabezpieczona szybą. Ażurowe elementy ozdobne również są typowe dla gotyku. W przeszłości prawdopodobnie nie były zaślepione, lecz w widocznych otworach był prześwit.
To była znakomita lekcja dla klas mundurowych i studentów kryminologii. Służby wzięły bowiem udział w ćwiczeniach zorganizowanych na terenie Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie.