2022-09-05, W obiektywie
Na zieleńcu w centrum miasta, zwanym Skwerem 31 sierpnia 1982 r. stoją plansze i stała instalacja upamiętniająca wydarzenia gorzowskie sprzed 40 lat.
31 sierpnia 1982 r. w centrum Gorzowa, w okolicach katedry miała miejsce wielotysięczna demonstracja przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i zawieszeniu działalności NSZZ „Solidarność”. Protest został brutalnie stłumiony przez ówczesne władze. Wielu jego uczestników dotknęły represje w postaci m. in. więzienia, grzywny, zwolnienia z pracy.
Upamiętnieniu tamtych wydarzeń służy wystawa plenerowa „Bitwa o Wolność” oraz stała instalacja artystyczna. Można je oglądać na Skwerze 31 sierpnia 1982 r. (u zbiegu ulic: gen. Władysława Sikorskiego i Bolesława Chrobrego).
Otwarcie wystawy wraz z prezentacją publikacji pt. „31 sierpnia 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim” z udziałem wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka oraz dr. Pawła Skubisza dyrektora szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się w południe, we wtorek 30 sierpnia 2022 r. Ponadto, na stronie Archiwum Państwowego w Gorzowie dostępna jest prezentacja z okazji 40. rocznicy wydarzeń sierpniowych, przygotowana przez dr hab. Dariusza Rymara. Link do prezentacji:
https://gorzow.ap.gov.pl/art,172,31-sierpnia-1982-r-w...
W tym samym dniu, krótko po godz. 15.00, na tym samym skwerze Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odsłonił stałą instalację artystyczną poświęconą wydarzeniom Gorzowskiego Sierpnia 1982 roku oraz wręczył ordery i odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz województwa i demokratycznych przemian w Polsce.
Instalacja składa się z kilkunastu płyt z polerowanej stali nierdzewnej dającej lustrzany efekt. Na jednej z płyt znajduje się logo „Solidarności”, a pod nim tekst „W 40. rocznicę protestu mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego przeciwko stanowi wojennemu i zawieszeniu NSZZ Solidarność”, i dalej opis zajść, które wydarzyły się w tym miejscu cztery dekady temu.
Symbolem Solidarności w centrum miasta jest też Biały Krzyż i pomnik ks. prałata Witolda Andrzejewskiego. 31 sierpnia, po mszy świętej o godz. 16.00 w gorzowskiej katedrze, pod nimi złożono kwiaty.
Poniżej zdjęcia z tych wydarzeń. Jednocześnie zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji być w tym miejscu do odwiedzenia instalacji oraz wystawy.
Helena Tobiasz
Za nami jedenasta edycja bardzo popularnej w Gorzowie akcji ekologicznej ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’.