2023-03-01, W obiektywie
Gorzów został w środę oflagowany z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem pułkownika Witolda Pileckiego oraz pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w Parku Górczyńskim.
- Dzisiaj, pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego i na wszystkich uroczystościach, które w województwie lubuskim się odbywają w różnych miejscach i społecznościach lokalnych, chcemy oddać hołd za wielkie poświęcenie ponad 300 tys. żołnierzy, drugiego podziemia konspiracyjnego, którzy po zakończonej wojnie z Niemcami, z faszyzmem powiedzieli „nie” dla Polski, która nie będzie Polską wolną, suwerenną, w której Polacy nie będą mogli sami podejmować decyzji o własnym losie, o swojej Ojczyźnie i nie złożyli broni. Walczyli o tę wolność, cierpieli, oddawali życie, ginęli – mówił wojewoda Dajczak przed złożeniem kwiatów pod pomnikiem Witolda Pileckiego.
- To bardzo ważne, aby pamiętać o trudnej historii, która przez lata była zagrzebywana, chowana, w świadomości społeczeństwa. Dziś możemy śmiało o tym mówić, o trudnej historii lat powojennych, o ludziach, którzy walczyli z systemem, walczyli o naszą wolność, niepodległość i suwerenność – powiedział z kolei prezydent Wójcicki. - To bardzo dobra inicjatywa, bo utrwala w naszej świadomości historyczne już wydarzenia. A pamięć o tych wydarzeniach jest ważna i istotna, bo historia nas uczy i pozwala nam wyciągać wnioski na przyszłość – dodał prezydent Gorzowa.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm w 2011 r., z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 roku, kiedy to po pokazowym procesie, w więzieniu na warszawskim Mokotowie rozstrzelani zostali przywódcy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: ppłk. Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej i Karol Chmiel. Obchodzone w rocznicę ich śmierci święto jest wyrazem naszej pamięci i hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej oraz przywiązania do tradycji niepodległościowych.
W niedzielę w Gorzowie odbędzie się Bieg Tropem Wilczym.
Źródło: Urząd Miasta w Gorzowie i LUW w Gorzowie
Fot. Łukasz Kulczyński i Lubuski Urząd Wojewódzki
To była znakomita lekcja dla klas mundurowych i studentów kryminologii. Służby wzięły bowiem udział w ćwiczeniach zorganizowanych na terenie Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie.