2023-08-10, W obiektywie
Każdego roku w połowie wakacji odbywa się jedna z największych imprez dotyczących rekonstrukcji wczesnego średniowiecza, czyli Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie.
W tym roku festiwal odbył się w pierwszej dekadzie sierpnia. Godzina i 40 minut – dokładnie tyle zajmuje nam dojechanie do miasta Wolin, gdzie do skansenu ulokowanego na rzece Dziwnej, od wielu lat zjeżdżają się rekonstruktorzy z całej Europy. Oprócz rekonstruktorów na festiwal przybywają także tłumy turystów, a My, gorzowianie, mamy o tyle komfortową sytuację, że spokojnie możemy zaliczyć imprezę przy okazji jednodniowego wypadu nad morze. Uwierzcie, warto wybrać się na festiwal w Wolinie przynajmniej raz, a gwarantuje Wam, że będziecie chcieli tam wracać w każde wakacje.
Na festiwalu możemy podejrzeć wiele aspektów z codziennego życia Słowian i Wikingów, a przynajmniej na tyle na ile pozwala nam historyczna wiedza na ten temat. Możemy na własne oczy zobaczyć jak ubierali się Słowianie, w co grali Wikingowie w wolnych chwilach, a nawet przyjrzeć się rzemieślnikom przy pracy. Jest to również okazja na pozbycie się nadmiarowej gotówki i wymiany jej na biżuterię, elementy historycznych strojów czy przedmioty użytkowe. Ci poszukujący najbardziej osobliwych pamiątek mogą sprawić sobie prawdziwy miecz, hełm, a nawet tatuaż wykonywany tradycyjną metodą handpoke.
Bardziej ciekawi tego jak żyli ludzie we wczesnym średniowieczu mogą wziąć udział w licznych warsztatach jak np.: średniowiecznego tańca czy zielarstwa i ziołolecznictwa. Nieodłącznym elementem festiwalu jest muzyka wykonywana przez różnych mniej lub bardziej profesjonalnych wykonawców. Spragnieni wrażeń mieli też okazję przepłynąć się prawdziwym drakkarem po rzece Dziwnej.
Kulminacyjnym momentem każdego festiwalowego dnia jest wielka bitwa, w której w tym roku udział wzięło kilkuset wojów z całej Europy. Bitwy odbyły się nawet pomimo ogromnej błotnistej kałuży na środku pola walki. No ale prawdziwy wojownik byle bajorka się nie przestraszy, co nie?
Zapraszamy do obszernej galerii zdjęć autorstwa Pawła Kamrada.
To była znakomita lekcja dla klas mundurowych i studentów kryminologii. Służby wzięły bowiem udział w ćwiczeniach zorganizowanych na terenie Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie.