2021-05-12, Zdrowie
Lekarze urolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie są już po egzaminie z obsługi robota chirurgicznego da Vinci.
Ich umiejętności były sprawdzane w centrum certyfikacyjnym w stolicy Niemiec – Berlinie. Egzamin zdali celująco. Jak wrócą znajdą robota w docelowym miejscu, bo właśnie dziś urządzenie zostało przetransportowane na jedną z sal centralnego bloku operacyjnego.
- Jednym z naszych zadań egzaminacyjnych było przeprowadzenie operacji usunięcia pęcherza moczowego – mówi dr n. med. Piotr Petrasz – certyfikowany operator i ordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. - Do tej pory ćwiczyliśmy na trenażerach i przedmiotach imitujących tkanki skórne. Dziś mieliśmy pacjenta z krwi i kości. Było trochę stresu, ale na szczęście motywującego.
Zanim lekarze z gorzowskiego szpitala wykonali pierwszą operację szkoleniową spędzili prawie 1000 godzin na nauce teorii i ćwiczeniach. Zawsze towarzyszyła im niezwykła determinacja, chęć podnoszenia swoich kwalifikacji, a przede wszystkim stworzenia możliwości wprowadzenia nowych metod operacyjnych dla pacjentów Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
- Muszę przyznać, i robię to z ogromną przyjemnością, że zespół z Gorzowa znajduje się w ścisłej czołówce krajowej jeśli chodzi o przygotowanie lekarzy do wykorzystywania systemu da Vinci na co dzień i to jakie usługi medyczne świadczy dla pacjentów – mówi Artur Ostrowski, prokurent firmy Synektik, jedynego w Polsce dystrybutora systemu robotycznego da Vinci. - Gorzowski szpital jest jednym z czterech ośrodków w kraju (po Wojskowym Instytucie Medycznym na Szaserów w Warszawie, Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie oraz Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu), który świadczy kompleksowe usługi medyczne dla pacjentów nowotworowych: od pełnej diagnostyki, poprzez wielozakresową chirurgię po chemio- i radioterapię.
Robot chirurgiczny da Vinci umożliwia realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej. Dzięki niemu można wykonywać zabiegi laparoskopowe, także w trudno dostępnych miejscach.
- Trzeba pamiętać o tym, że choć robot to maszyna niezwykle precyzyjna, to jednak sama wszystkiego nie zrobi – mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. - Za nim zawsze stoi człowiek. To on – a nie robot - ponosi odpowiedzialność za ludzkie życie. Jestem dumny, że nasi lekarze zdali egzamin i mogą się pochwalić unikatowym w skali kraju certyfikatem.
Zdanie egzaminu certyfikacyjnego przez gorzowskich lekarzy oznacza, że już niebawem w gorzowskim szpitalu będzie można wykonywać pierwsze operacje z użyciem robota chirurgicznego. Szykuje się do nich już także sam robot. Dziś da Vinci został przetransportowany do jednej z sal centralnego bloku operacyjnego i zajął już swoje docelowe miejsce.
Robota chirurgicznego da Vinci ma obecnie 14 jednostek medycznych w kraju, a model X kupiony przez gorzowską lecznicę – 9 placówek. Tylko dwa z nich (w tym także gorzowski) są wyposażone w endoskop + czyli wyższej generacji - od stosowanych do tej pory - optykę.
(aw)
Projekt „Wdrożenie robotycznych systemów wsparcia zabiegów chirurgicznych na Głównym Bloku Operacyjnym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. - Etap I" jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.