2021-06-08, Zdrowie
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie rozpoczęła działalność – pierwsza w województwie lubuskim - Pracownia Żywienia Pozajelitowego.
Przygotowywane są w niej leki i mieszkanki dla pacjentów, których z powodu niewydolności przewodu pokarmowego trzeba odżywiać dożylnie. Pierwsze dawki trafiły do pacjentów Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem.
- Naszymi pacjentami będą głównie noworodki, które na świat przychodzą z masa urodzeniową ok. 500-600 gramów i z powodu braku odruchu ssania trzeba je odżywiać dożylnie - mówi Karolina Gaweł, kierownik apteki w gorzowskim szpitalu. - Uruchomienie pracowni pozwoli nam na przygotowywanie - w warunkach sterylnych - nie tylko mieszanek żywieniowych dla najmniejszych pacjentów, ale także uzupełniać witaminami i mikroelementami posiłki dla dorosłych, których żywienie przez przewód pokarmowy jest całkowicie niemożliwe lub niewystarczające.
Pracownia Żywienia Pozajelitowego jest wyposażona w dwie komory do przygotowywania żywienia w indywidualnych dawkach dla pacjentów. Wszystko z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych.
Przetarg na przebudowę pomieszczeń apteki i wydzielenie w niej Pracowni Żywienia Pozajelitowego rozstrzygnięto pod koniec maja minionego roku. Koszt utworzenia pracowni to ponad 700 tysięcy złotych.
(ip)
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.