2021-06-12, Zdrowie
Minęły trzy tygodnie od pierwszego zabiegu wykonanego w gorzowskim szpitalu za pomocą robota da Vinci, a już zespół chirurgów naszej lecznicy powiększył się o kolejnych dwóch chirurgów z certyfikatami.
Lekarze Maciej Skrzypek oraz Marek Nowak zdali egzamin, który odbył się w belgijskim Melle, gdzie na bazie Akademii ORSI w 2018 r. powstało Światowe Centrum Chirurgii Robotycznej. Dziś to miejsce, w którym obsługi najnowszych, najnowocześniejszych technologii chirurgii robotycznej uczą się i doskonalą chirurdzy z całego świata.
- To kolejny istotny moment w historii gorzowskiej chirurgii ogólnej i onkologicznej – mówi lek. Maciej Skrzypek, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z pododdziałem Chirurgii Naczyniowej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - Tworząc oddział niemal od podstaw wraz z zespołem postawiliśmy na rozwój laparoskopii. Jest mniej inwazyjna od klasycznych zabiegów i bardziej przyjazna dla pacjentów. Teraz powiększył się nam zespól lekarski do wykonywania zabiegów przy pomocy robota chirurgicznego. W naszych warunkach da Vinci będzie używany głównie do zabiegów z zakresu nowotworów raka jelita grubego.
Robota chirurgicznego da Vinci ma obecnie 14 jednostek medycznych w kraju, a model X kupiony przez gorzowską lecznicę – 9 placówek. Tylko dwa z nich (w tym także gorzowski) są wyposażone w endoskop + czyli wyższej generacji - od stosowanych do tej pory - optykę.
Projekt „Wdrożenie robotycznych systemów wsparcia zabiegów chirurgicznych na Głównym Bloku Operacyjnym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. - Etap I" jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.
(ip)
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.