2021-07-16, Zdrowie
Czterdziestu studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Akademii im. Jakuba z Paradyża odbywa praktyki zawodowe w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.
Wśród osób, które zdecydowały się związać swoją zawodową przyszłość z pracą w szpitalu na stanowisku pielęgniarki jest też trzech mężczyzn. W ciągu trzymiesięcznych praktyk przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze mają okazję dokładnie poznać szpital i czynności jakie niebawem – po ukończeniu studiów - będą wykonywali na co dzień. Absolwenci pielęgniarstwa na akademii mają być remedium na coraz większe braki w tej grupie zawodowej.
- Średnia wieku pielęgniarek i położnych w naszym szpitalu to około 55 lat – mówi Katarzyna Barna, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - Z każdym rokiem kolejne nabywają uprawnienia emerytalne i odchodzą z zawodu. Szpital potrzebuje osób, które w niedalekiej przyszłości będą w stanie zastąpić odchodzących.
Dlatego we wrześniu 2019 r. lecznica podpisała porozumienie z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, na mocy którego szpital zobowiązał się do przyjmowania na praktyki studentów kierunku pielęgniarstwo, a uczelnia do kształcenia kadr.
- Chcemy podzielić się naszą bazą i możliwością poznania pracy na każdym z prowadzonych przez nas oddziałów – mówił Jerzy Ostrouch, prezes gorzowskiej lecznicy podczas podpisywania porozumienia z rektorem AJP. - Mamy doświadczony i chętny do dzielenia się wiedzą personel. Liczymy na to, że dzięki porozumieniu szpital uzupełni wakaty także w kadrze pielęgniarskiej, a każdy absolwent kierunku pielęgniarstwa może być pewny, że pracy dla niego nie zabraknie.
Zanim jednak przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze będą mogli pochwalić się dyplomem ukończenia studiów I stopnia muszą nauczyć się podstaw w akademickiej pracowni pielęgniarstwa; dopiero później mogą pracować z pacjentami.
- Na początek wszyscy wykonują najbardziej podstawowe obowiązki pielęgniarki: od czynności higienicznych przy pacjentach, poprzez pomiary parametrów życiowych, po robienie zastrzyków – dodaje Katarzyna Barna. - Z czasem będą wykonywali coraz bardziej skomplikowane procedury.
Studentów I roku pielęgniarstwa można spotkać na kilku szpitalnych oddziałach m.in. kardiologii, chirurgii czy ginekologii.
- Wybrałem ten kierunek studiów, bo zawsze chciałem pomagać innym – mówi Sebastian Sadowski, który praktyki studenckie odbywa na oddziale kardiologii. - Praca w szpitalu była od zawsze moim marzeniem. Dziś powoli zaczyna się ono spełniać. Naszymi pierwszymi pacjentami były fantomy w uczelnianej pracowni - dziś mamy kontakt z żywymi pacjentami; widzimy jak nasze działania przynoszą im ulgę. To bardzo cieszy.
Sebastian swoją przyszłość wiąże z gorzowskim szpitalem. Chce być instrumentariuszem na bloku operacyjnym.
Chęć pomagania innym sprawiła, że pielęgniarstwo wybrała też Aleksandra Gubała.
- Początki nie były łatwe - mówi Aleksandra Gubała, która część praktyk odbywała na oddziale ginekologicznym. - Rozpoczynaliśmy studia w dobie kolejnej fali wzrostu zachorowań na COVID. Decydując się na ten kierunek musieliśmy przełamać pewne bariery i być gotowymi do pomocy pacjentom szczególnie w tym trudnym okresie. Mnie to nie przestraszyło. Przeciwnie dało jeszcze większą motywację.
W trakcie trzyletnich studiów I stopnia, które kończą się uzyskaniem tytułu licencjata – przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze muszą odbyć aż 1300 godzin praktyki zawodowej.
(aw)
Zespół kardiologów i kardiochirurgów ma na koncie dwa pierwsze zabiegi przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej TAVI.