2021-07-26, Zdrowie
Przechorowałeś COVID-19? Masz dolegliwości z tym związane? Zgłoś się na rehabilitację pocovidową!
Takie usługi świadczy Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu. Taki zakres usług to odpowiedź na potrzeby mieszkańców.
- W związku z tym, że tysiące osób przechorowały już COVID-19 i mają dolegliwości z tym związane, uruchomiliśmy w szpitalach w Gorzowie i Torzymiu oddziały rehabilitacji pocovidowej – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.
Szpital w Gorzowie świadczy takie usługi w warunkach ambulatoryjnych. Natomiast szpital w Torzymiu realizuje rehabilitację leczniczą w warunkach stacjonarnych.
- W ramach prowadzonej od wielu lat w szpitalu w Torzymiu rehabilitacji stacjonarnej wyodrębniliśmy 50 łóżek dedykowanych pacjentom, którzy przechorowali COVID-19. Szpital w Torzymiu był postawiony w stan gotowości jako szpital drugiego poziomu zabezpieczenia pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Te doświadczenia, które zdobyliśmy lecząc takich pacjentów są dla nas bezcenne, szczególnie teraz przy organizacji turnusów rehabilitacyjnych. Są to usługi specjalnie spersonalizowane, uszyte na miarę dla pacjentów, którzy koronawirusa przeszli ciężko, byli podłączeni do respiratorów. Staramy się w ramach naszej bazy leczniczej i rehabilitacyjnej tym pacjentom pomóc. Zakupiliśmy szereg urządzeń specjalistycznych, w tym m.in. urządzenie do stymulacji układu oddechowego – wyjaśnia Katarzyna Lebiotkowska, prezes lecznicy.
Przypomnijmy, pierwszy turnus rehabilitacyjny w Torzymiu ruszył w marcu, ale trzecia fala pandemii spowodowała, że kolejne turnusy musiały być zawieszone. Teraz rehabilitacja przebiega planowo.
Więcej informacji na temat rehabilitacji pocovidowej:
Łącznie w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej szpital posiada 50 łóżek. Znajdują się one w obiekcie zlokalizowanym w kompleksie leśno-parkowym, który wykorzystywany jest do prowadzenia w formie plenerowej ćwiczeń i zabiegów terapeutycznych. Sprzyja temu mikroklimat rzeki Ilanki, bardzo korzystny w leczeniu i rehabilitacji schorzeń pulmonologicznych.
Długość pobytów w ramach rehabilitacji stacjonarnej określa NFZ. Turnusy trwają od 3 do 5 tygodni, przy czym rehabilitacja pulmonologiczna standardowo trwa 3 tygodnie i może być powtarzana w odstępach np. półrocznych, w zależności od potrzeb pacjenta. Choroby płuc najczęściej są przewlekłe i wymagają stałego leczenia, w tym także rehabilitacji minimum 1 raz w roku.
Kompleksowa rehabilitacja pulmonologiczna pacjentów po przebytym COVID-19 w Lubuskim Centrum Pulmonologii w Torzymiu obejmuje:
Warunkiem przyjęcia do oddziału rehabilitacji pulmonologicznej stacjonarnej jest uzyskanie skierowania na rehabilitację pulmonologiczną wystawionego przez lekarza:
- oddziału pulmonologicznego, gruźlicy i chorób płuc, chirurgii klatki piersiowej, kardiologii, laryngologii, chorób wewnętrznych, alergologii, onkologii,
- poradni gruźlicy i chorób płuc, rehabilitacji, alergologii, chirurgii klatki piersiowej, a następnie przesłanie do szpitala drogą mailową na adres: w.włoczysiak@szpitaltorzym.pl bądź pocztą tradycyjną
lub uzyskanie skierowania do poradni chorób płuc wystawionego przez lekarza rodzinnego, następnie przesłanie e-skierowania do szpitala drogą mailową na adres: r.rogowska@szpitaltorzym.pl bądź pocztą tradycyjną.
(umwl)
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.