2021-11-17, Zdrowie
Co roku w listopadzie mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy na znak solidarności z osobami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.
– W rzeczywistości chodzi o przekonanie Panów do badań profilaktycznych. Takie badania to podstawa zdrowego stylu życia, a rak wcześnie wykryty jest łatwo wyleczalny. Takie badanie może uratować życie – mówi marszałek województwa Elżbieta Anna Polak.
Listopad to Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. W 1999 r. w Australii została zapoczątkowana akcja społeczna Movember, która swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Jej celem jest zmiana oblicza męskiego zdrowia. Natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować i zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.
- Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka - powtarza wicemarszałek Łukasz Porycki. - To ona zwiększa nasze szanse w walce o życie, w której liczy się każdy tydzień, miesiąc, a bywa, że nawet dzień. Stąd powinniśmy starać się wykorzystać każdą okazję, aby skorzystać z badań profilaktycznych. A tak na marginesie... To również jedna z metod, aby odciążyć naszą służbę zdrowia – zauważa.
Panowie rzadziej się badają
Niestety, mężczyźni w przeciwieństwie do kobiet badają się rzadziej. Świadczą o tym chociażby statystyki w samym urzędzie marszałkowskim, wśród panów wychodzenie na badania to przypadki incydentalne.
- Cóż, od lat już wiadomo, że mężczyźni mniej chętnie pojawiają się u lekarzy z tego rodzaju dolegliwościami - mówi wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. - Paniom jakoś łatwiej było pokonać barierę niepotrzebnego skrępowania. Wprawdzie w kolejnym pokoleniu jest nieco lepiej, ale i tak pozostajemy w tyle za kobietami. Zatem apeluję do mężczyzn, zwłaszcza w słusznym wieku... Badajmy się, nie dajmy się rakowi, dajmy sobie szansę!
Od kilku lat dzięki zarządzeniu marszałka, pracownicy mogą wychodzić w godzinach pracy na badania profilaktyczne. – Zarządzenie to zostało wprowadzone, żeby zminimalizować ryzyko zwolnień lekarskich z powodu poważnych chorób, w szczególności nowotworów – podkreśla marszałek Polak.
To nie jest przejawem słabości
Warto podkreślić, że dbanie o zdrowie nie jest przejawem słabości. Każdego dnia można to robić poprzez właściwą dietę, aktywność fizyczną i unikanie używek. Już drobne zmiany takie jak: picie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 l dziennie), ograniczenie spożycia mięsa, a zwiększenie ilości zjadanych warzyw, regularna aktywność fizyczna (przejście dziennie minimum 10 tysięcy kroków, zastąpienie samochodu rowerem, unikanie korzystania z windy, odkrycie zalet domowych treningów) pozwalają na znaczną poprawę kondycji i zdrowia.
Samorząd Województwa Lubuskiego finansuje badania profilaktyczne
Samorząd Województwa Lubuskiego od lat promuje zachowania prozdrowotne poprzez organizowanie mi.in. Pikników Zdrowia, obchodów Dnia Zdrowia, Dnia Walki z Rakiem, Dnia Transplantacji. Przy okazji organizowanych konferencji i kampanii prowadzone są działanie propagujące zdrowy styl życia: warsztaty kulinarne, spotkania ze specjalistami z dziedzin zdrowia. W województwie nie brakuje również programów, z których mogą korzystać mężczyźni.
(umwl)
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.