2021-11-30, Zdrowie
Pół miliona złotych otrzymał gorzowski szpital na zakup głowicy endosonograficznej wraz z torem wizyjnym dla oddziału Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii i Gastroenterologii.
Umowę na przekazanie dotacji podpisali marszałek Elżbieta Anna Polak oraz prezes Jerzy Ostrouch podczas Zgromadzenia Wspólników Szpitala. Zadanie obejmuje zakup, dostawę oraz instalację głowicy endosonograficznej wraz z torem wizyjnym jako uzupełnienie posiadanego wysokiej klasy aparatu ultrasonograficznego.
Na terenie województwa lubuskiego nie ma możliwości przeprowadzania badań endosonograficznych z uwagi na brak dostępu do endosonografu. Lubuscy pacjenci kierowani są na tego typu badania do podmiotów funkcjonujących poza obszarem naszego województwa, gdzie okres oczekiwania na diagnostykę wynosi nawet 7 miesięcy.
Diagnostyka endosonograficzna jest zapleczem diagnostycznym onkologii, pozwala na wykrywanie zmian nowotworowych we wczesnych stadiach choroby. Badania endosonograficzne polegają na przeprowadzeniu ultrasonografii z wnętrza przewodu pokarmowego. Dają możliwość oceny ściany przewodu pokarmowego oraz sąsiadujących z nią struktur, a także, za pomocą wprowadzanych przez tor roboczy przyrządów, pozwalają na pobieranie materiału do badań oraz wykonywanie drobnych interwencji. Ponadto zabiegi pod kontrolą endosonografii umożliwiaj uniknięcie dużych zagrożonych powikłaniami zabiegów operacyjnych. Realizacja zadania umożliwi prowadzanie badań endosonograficznych przewodu pokarmowego oraz na wykrywanie zmian nowotworowych we wczesnych stadiach.
Ponadto zgromadzenie wspólników wyraziło zgodę na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Zmiana konwencjonalnego zasilania w ciepło i energię elektryczną na jednostkę pracującą w wysokosprawnej kogeneracji – trigeneracji z wykorzystaniem innowacyjnych sposobów sterowania zwiększającej bezpieczeństwo w ciągłości zasilania w energię elektryczną oraz cieplną Szpitala. Jak wyjaśnił prezes J. Ostrouch ta inwestycja pozwoli na osiągnięcie przez Szpital dużych oszczędności z uwagi na ostatnie podwyżki cen energii. Szacuje się, że dzięki podjętym działaniom szpital uzyska ponad 2 mln zł oszczędności rocznie.
Kolejnym tematem spotkania była decyzja w sprawie dostawy i montażu chillera absorpcyjnego do produkcji chłodu wraz z niezbędną infrastrukturą przyłączy do instalacji kogeneracyjnej. Ta inwestycja poprawi komfort przebywania pacjentów w lecznicy, gdyż będzie wykorzystywana do klimatyzowania pomieszczeń oraz zabezpieczy chłód technologiczny dla urządzeń medycznych. Zgromadzenie wspólników podjęło również decyzję w sprawie przebudowy części pomieszczeń szpitalnych na potrzeby Pracowni Endoskopii.
Na koniec posiedzenia prezes poinformował o sytuacji epidemicznej w Szpitalu. Mimo rosnącej liczby pacjentów z Covid-19, szpital nie ogranicza przyjęć na innych oddziałach.
(umwl)
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.