2022-10-05, Zdrowie
- Kiedyś Gorzów kojarzył mi się tylko z żużlem. Dziś z medycyną i żużlem - żartował prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski.
Pod patronatem uznanego specjalisty i krajowego konsultanta w dziedzinie chirurgii onkologicznej w gorzowskim szpitalu odbyła się konferencję onkologiczna.
Zespół Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w miniony weekend miał okazję wysłuchać wykładów cenionych onkologów i zaprezentować własne osiągnięcia w zakresie chirurgii robotycznej. Gorzowska lecznica jest w gronie 20 ośrodków, które używają systemu da Vinci. Z robotem chirurgicznym pracują aż trzy zespoły: urologów, ginekologów i chirurgów.
Onkologia i robotyka
- Kiedyś Gorzów kojarzył mi się z żużlem. Dziś z medycyną i żużlem - żartobliwie rozpoczął konferencję prof. Wojciech Zegarski. Wybitny specjalista, koordynator Oddziału Klinicznej Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, w Gorzowie mówił o roli chirurgii małoinwazyjnej w leczeniu raka jelita grubego. Reprezentujący ten sam bydgoski ośrodek prof. dr hab. n. med. Tomasz Nowikiewicz zaprezentował postępy w diagnostyce i leczeniu raka piersi, a dr n. med. Monika Olejniczak podzieliła się doświadczeniami z zakresu diagnostyki i monitorowania leczenia chłoniaków. Z kolei prof. dr hab. n. med. Jacek Zieliński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wystąpienie poświęcił zespoleniom po resekcjach nowotworów przewodu pokarmowego.
Lekarze z gorzowskiego szpitala podsumowali „dorobek” robota da Vinci. Szpital wojewódzki kupił sprzęt na początku zeszłego roku. Po pięciu miesiącach szkoleń jako pierwsi zabieg prostatektomii radykalnej przeprowadzili urolodzy. W tej chwili szef gorzowskiej urologii dr n. med. Piotr Petrasz i jego zespół mają na koniec ponad 200 operacji. Od nowego roku przeprowadzają średnio 6 zabiegów tygodniowo. Pierwsze trwały około czterech godzin.
- Dziś udaje nam się zejść nawet poniżej dwóch - mówił na konferencji urolog Marcin Gałęski. Urolodzy przyznali też, że chirurgia robotyczna powoli wypiera w Gorzowie zabiegi laparoskopowe, zmniejszając ryzyko powikłań i skracając czas hospitalizacji oraz rekonwalescencji
Lecznica z potencjałem
Organizator konferencji dr n med. Ahmad Thabit Sinjab, kierujący gorzowską chirurgią, mógł pochwalić się ponad 30 zabiegami robotycznymi. Podobny dorobek ma zespół ginekologów: kierownik oddziału Krzysztof Kaczmarek i Magdalena Krzemińska, którzy debiutowali w lipcu zeszłego roku, przeprowadzając histerektomie (zabiegi usunięcia macicy) u pacjentek z tzw. rakiem endometrium.
Goście konferencji onkologicznej byli pod wrażeniem wciąż rozbudowującego się szpitala w Gorzowie, który tylko w ciągu ostatnich kilku lat powiększył się o nowoczesny ośrodek radioterapii, czy klinikę hematologii z bankiem komórek macierzystych. Od niedawna kompleks oddziałów, poradni i zakładów diagnostycznych funkcjonuje jako Uniwersyteckie Centrum Onkologii, zapewniające pacjentem kompleksową diagnostykę i leczenie onkologiczne.
- Nowoczesna baza jest ogromnie ważna, ale najważniejszy jest potencjał ludzki. Cieszę się, że Gorzów go ma - mówił prof. Wojciech Zegarki na zakończenie konferencji.
Tekst, zdjęcia: WSzW w Gorzowie Wlkp.
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.