2023-03-21, Zdrowie
Dziesięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na oddział pediatryczny Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.
Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Łącznie Fundacja przekazała już 958 łóżek 48 szpitalom w całej Polsce.
Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.
– Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. Przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z ubiegłorocznych wpłat 1% podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.
W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.
– Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do szpitali w wielu miastach Polski. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Do tej pory Fundacja przekazała 958 łóżek dla rodziców 48 szpitalom w Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.
Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu.
- Spało się bardzo wygodnie - oceniła pani Angelika, która z córką Nadią była w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Łóżka od fundacji trafiły tu na Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej.
- Łóżka są dla rodziców, którzy czuwają przy najmłodszych pacjentach, ale też dla tych, którzy muszą się wyedukować, np. jak zająć się w domu dzieckiem, u którego wykryliśmy cukrzycę pierwszego stopnia - tłumaczy Wioletta Deka, pielęgniarka koordynująca gorzowskiej pediatrii.
Kierownik oddziału specjalista pediatrii lek. Tomasz Szatkowski cieszy się, że nowe łóżka uzupełnią zasoby oddziału i zastąpią najbardziej wysłużone.
Dziesięć łóżek przekazała w Gorzowie Wielkopolskim w imieniu Fundacji jej przyjaciółka i donatorka – Barbara Boroń, licencjobiorczyni McDonald’s. Prócz łóżek, sfinansowanych z ubiegłorocznego 1% podatku, szpital otrzymał zakupione przez panią Boroń sprzęty: pięć nebulizatorów, pięć inhalatorów i telewizor.
– Choroba dziecka to trudny i stresujący czas, zwłaszcza gdy jest związana z pobytem w szpitalu. Jako mama i babcia doskonale zdaję sobie sprawę, jak ważna jest wtedy obecność rodziców. I o tych rodziców trzeba szczególnie zadbać, bo ich jakość snu przekłada się na samopoczucie dziecka i atmosferę na oddziale. Temu właśnie służą łóżka, dobre do zabawy w dzień i wygodne do spania w nocy. Cieszę się, że na pediatrię tutejszego szpitala trafią także inne potrzebne sprzęty: nebulizatory, inhalatory i telewizor – zaznacza Barbara Boroń.
Skala programu „Łóżka dla rodziców” w wielu miastach zależy od sprawdzonych Przyjaciół Fundacji, rodziców, zaangażowanych społeczników. Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.
Marcin Węc
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.