2023-11-23, Zdrowie
Centrum Zdrowia Psychicznego w Gorzowie tworzy grupę terapeutyczną dla pacjentów po kryzysie psychotycznym.
Do tej grupy będzie kwalifikacja prowadzona przez psychologa. Główne kryteria to doświadczenie kryzysu psychotycznego oraz ocena psychologa związana z tym, że uczestnictwo w grupie będzie pomocne.
Gdzie zasięgać informacji? Podczas spotkań w ramach Klubu Pacjenta (w dni robocze od godziny 15.00 do 18.00) lub w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym.
Kryzys psychotyczny to sytuacja, w której osoba doświadcza poważnych zaburzeń myślowych, percepcyjnych i emocjonalnych. Charakteryzuje się utratą kontaktu z rzeczywistością i może prowadzić do wystąpienia halucynacji (dostrzegania rzeczy, które nie istnieją) i urojeń (fałszywych przekonań niezgodnych z rzeczywistością).
Objawy kryzysu psychotycznego mogą obejmować:
Osoba może doświadczać zmysłowych wrażeń bez zewnętrznych bodźców, takich jak słyszenie głosów, widzenie rzeczy, które nie istnieją, lub odczuwanie dotyku bez fizycznego kontaktu.
To fałszywe przekonania lub przekonania niezgodne z rzeczywistością. Przykłady obejmują przekonanie o prześladowaniu, wielkości, czy kontroli.
Może występować dezorganizacja w sposobie myślenia, co objawia się trudnościami w utrzymaniu spójnych lub logicznych myśli.
Osoba może mówić w sposób trudny do zrozumienia, ze zmieszanymi lub chaotycznymi myślami.
Osoby przeżywające kryzys psychotyczny mogą wycofać się społecznie, unikać kontaktu z innymi lub tracić zainteresowanie życiem społecznym.
W kryzysie psychotycznym mogą występować intensywne zmiany nastroju, w tym agitacja, pobudzenie, albo też apatia i wycofanie.
Osoba może mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak jedzenie, ubieranie się czy utrzymanie higieny osobistej.
WSzW w Gorzowie
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.