2024-01-27, Zdrowie
Wystarczyło mieć 18-55 lat i przyjść do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w gorzowskim szpitalu aby zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.
Po kilku pytaniach następowało pobranie materiału do badania z wewnętrznej części policzków. Dużą pomoc w organizację całej akcji wniosła ekipa studentek pielęgniarstwa (prymuski z pierwszego roku) z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, które nie tylko pomagały w rejestrowaniu potencjalnych dawców jako wolontariuszki, ale same się również zarejestrowały.
Informacja o ewentualnej zgodności z bliźniakiem genetycznym przyjdzie listownie lub dawca zostanie powiadomiony telefonicznie na numery telefonów, które podał przy rejestracji.
Dodajmy, że współorganizatorem akcji była Fundacja DKMS a odbyła się ona z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji ustanowionego 26 stycznia 2005 roku w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki od osoby zmarłej.
Pracownicy Fundacji DKMS podkreślają, że transplantacja to bardzo często jedyny sposób na uratowanie czyjegoś życia. Niestety, znalezienie „bliźniaka genetycznego” zazwyczaj jest bardzo trudne. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby grupa potencjalnych dawców była jak największa.
Ryszard Waldun
Fot. WSzW w Gorzowie
Na temat gorzowskiej kardiochirurgii powiedziano i napisano już tysiące słów, ale ostatnio pojawiła się spora szansa, że temat ten zostanie pozytywnie rozstrzygnięty.