2024-09-05, Zdrowie
Szpitalny dział rehabilitacji po wakacjach wydłuża godziny przyjęć. Pacjenci mogą tu liczyć na pomoc fizjoterapeutów czy techników fizjoterapii.
- Zajmujemy się właściwie wszystkimi jednostkami chorobowymi - mówi Izabela Sawczyn, specjalistka rehabilitacji ruchowej i koordynatorka działu. Pracuje w nim 19 fizjoterapeutów i techników fizjoterapii. Pacjentów przyjmują w odnowionym budynku szpitalnego kompleksu przy ul. Dekerta. Z końcem sierpnia wydłużają czas pracy i zapraszają od 7.00 do 18.00. Szczególnie z myślą o osobach, które muszą i chciałyby odbywać terapię po pracy.
Dla dorosłych i dla dzieci
Rehabilitacja ortopedyczno - neurologiczna, rehabilitacja kardiologiczna (dla pacjentów po zawałach czy operacjach kardiochirurgicznych), rehabilitacja onkologiczna - to główne ,,działki" fizjoterapeutów. Ośrodek przy ul. Dekerta przyjmuje też dzieci.
- Na fachową pomoc fizjoterapeutów mogą liczyć m.in. pacjentki onkologiczne, po mastektomii, czyli usunięciu piersi - mówi Izabela Sawczyn. Przypadłością, która dotyka panie po operacjach raka piersi, jest obrzęk limfatyczny - uciążliwy, bolesny, przeszkadzający w codziennym funkcjonowaniu. Rehabilitacja takich pacjentek zaczyna się już na oddziale chirurgii onkologicznej. Kolejnym krokiem są manualne drenaże limfatyczne (specjalne masaże uciskowe), na które panie przychodzą już do działu rehabilitacji.
Na zabiegi ze skierowaniem
Dział rehabilitacji to w sumie 40 stanowisk zabiegowych i szeroki wachlarz zabiegów, w tym: krioterapia, hydroterapia, elektroterapia, masaż leczniczy, pole elektromagnetyczne, laseroterapia czy kinezyterapia. Na ponad 600 mkw. powierzchni znalazła się m.in. sala ćwiczeń dla małych dzieci i sala ćwiczeń indywidualnych.
Często pacjenci są kierowani na zabiegi niemal bezpośrednio ze szpitalnych oddziałów (wielu trafia też do oddziału stacjonarnego przy ul. Walczaka), ale skierowanie na rehabilitację może wystawić też lekarz rodzinny. Ze skierowaniem zgłaszamy się do rejestracji działu (tel. 95 782 78 52), żeby ustalić termin zabiegów. O tym, jakiego rodzaju terapii zostaniemy poddani, zdecyduje specjalista po pierwszej wizycie.
WSZW W GORZOWIE WLKP.
W czwartek, 10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Niech będzie to pretekst do podjęcia tematu kondycji psychicznej Polaków.