2025-02-12, Zdrowie
ECMO, czyli urządzenie do pozaustrojowego natlenienia krwi, jest wykorzystywane w gorzowskim szpitalu w leczeniu ciężkiej niewydolności oddechowej.
To zasługa prof. Mirosława Czuczwara, kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Intensywnej Terapii dla Dzieci.
ECMO do tej pory wykorzystywali głównie kardiochirurdzy (m.in. podczas najbardziej krytycznych momentów walki z pandemią COVID-19). Teraz, za sprawą prof. Mirosława Czuczwara, kierownika intensywnej terapii, ten sprzęt jest stosowany w leczeniu ciężkiej, odwracalnej niewydolności oddechowej.
ECMO (od ang. extracorporeal membrane oxygenation), zastępuje chore narządy, np. płuca i serce. Daje im czas na regenerację, do czasu, aż nastąpi poprawa ich funkcji, pozwalająca narządom na samodzielną pracę.
Prof. Czuczwar jest autorem podręcznika na temat tej metody leczenia, stosowanej u pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową, np. w przebiegu zakażeń wirusowych czy bakteryjnych płuc, po urazach czy w wyniku chorób autoimmunologicznych.
WSzW w Gorzowie
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.