2025-03-15, Zdrowie
– W imieniu Zarządu Województwa i samorządu składam wyrazy najwyższego szacunku i uznania za państwa trud – mówił marszałek Marcin Jabłoński, w obecności minister Izabeli Leszczyny, na uroczystości w gorzowskiej lecznicy.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ma wiele powodów do świętowania. 14 marca 2025 r. zaprosił na spotkanie, które podsumowało kilkuletnie wysiłki na rzecz ochrony zdrowia.
Do najważniejszych wydarzeń dla szpitala należy przede wszystkim uzyskanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie oddziału kardiochirurgii. Lecznica będzie otrzymywać ok. 5,5 mln złotych rocznie. Do podpisania kontraktu doszło po 4 latach starań.
Podczas uroczystości zorganizowanej przez szpital podkreślono także zasługi wielu pracowników personelu medycznego i administracyjnego w zwalczaniu pandemii COVID-19, wręczając im państwowe odznaczenia.
– Znam pana prezesa Jerzego Ostroucha i wiem, że jest to człowiek skoncentrowany na osiąganiu celów, ale niepozbawiony empatii, przekonania i wiedzy o tym, że należy czasami podzielić się z państwem wdzięcznością, wzruszeniem i docenić to, co robicie. Dlatego też doceniam, że ta uroczystość ma taki charakter. Myślę, że wszyscy państwo czują, że to szczególna chwila i atmosfera – mówił w trakcie spotkania marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. – W imieniu Zarządu Województwa i samorządu składam wyrazy najwyższego szacunku i uznania za państwa trud w okresie pandemii, ale też w długiej, skomplikowanej i wymagającej determinacji drodze do otwarcia oddziału kardiochirurgicznego. Wszyscy wspólnie stoczyliśmy bardzo trudny bój, ale państwa przekonanie, że robicie wiele ważnych, wartościowych rzeczy, by poprawić bezpieczeństwo zdrowotne Lubuszan, doprowadziło do szczęśliwego finału. Wszystkim, którzy się do tego przyczynili, gorąco dziękujemy. Myślę, że szpital w należyty sposób odwdzięczy się solidną, rzetelną pracą. Jest tu wielu wspaniałych fachowców, ludzi wzbudzających szacunek, którzy sprawiają, że mamy powód do dumy z tego szpitala. Zapewniamy, że jako Samorząd Województwa będziemy państwa wspierać, aby z pożytkiem dla całej lubuskiej społeczności były realizowane kolejne projekty – dodał marszałek.
Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. podziękował za obecność szerokiemu gronu zaproszonych gości. Oprócz marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego, wicemarszałka Sebastiana Ciemnoczołowskiego i wicewojewody lubuskiego Macieja Siwickiego byli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i parlamentarzyści: wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska, posłanka Krystyna Sibińska i senator Władysław Komarnicki. Władze Gorzowa reprezentowała wiceprezydent Izabela Piotrowicz.
– Bardzo dziękuję pani minister, że znalazła czas, chciała się spotkać z naszymi pracownikami i porozmawiać o przyszłości ochrony zdrowia w Polsce. Bardzo dziękuję za pomoc dla naszego szpitala. Szczególnie mocno chciałbym podziękować za wsparcie, jakiego udzielała nam pani w zakresie uzyskania kontraktu na kardiochirurgię. Dziękuję również za to, że mogliśmy wystartować w programie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i że nasz wysiłek został doceniony i dostrzeżony. Mamy przygotowane zadania, które będziemy chcieli możliwie jak najszybciej wykonać. Spotkaliśmy się dlatego, że – po pierwsze – 5 lat temu, w marcu 2020 r. – z dnia na dzień staliśmy się szpitalem jednoimiennym. Musieliśmy utworzyć blisko 300 łóżek dla pacjentów covidowych. W szczycie COVID-19 mieliśmy ich 600. To był dramatyczny czas. Cieszę się, że w tym okresie potrafiliśmy pomóc naszym pacjentom i że w naszym gremium były osoby, które pracowały od pierwszych dni pandemii, przyjmując pacjentów – powiedział prezes Jerzy Ostrouch.
Dla minister zdrowia była to druga wizyta w gorzowskim szpitalu. Po raz pierwszy odwiedziła go ponad 2 lata temu z posłanką Krystyną Sibińską. – Ten szpital zauroczył mnie nie tylko postawą zarządu i tym, że nie generuje długów (co nie jest wcale takie oczywiste w skali całego kraju), ale też postawą lekarzy, pielęgniarek, wszystkich pracowników medycznych i administracyjnych, gdy opowiadaliście o swojej pracy i pacjentach, także o pacjentach kardiochirurgicznych – wspominała Izabela Leszczyna. – Mówiliście o tym, że kardiochirurgia w Gorzowie jest po prostu potrzebna. Słuchając tej historii, pomyślałam sobie, że nie może tak być, że musimy pokonać te kilka trudności i po prostu to zrobić. To, że mogłam do tego w mały sposób się przyczynić, to wielka radość. Tak naprawdę wy sobie to wywalczyliście. Dziękuję, że mają państwo tę determinację i oddział kardiochirurgii powstał. Jestem pewna, że to będzie naprawdę dobra kardiochirurgia – stwierdziła minister Leszczyna.
Posłanka Krystyna Sibińska dziękowała za zaangażowanie polskiego parlamentu, a także zarządu i pracowników szpitala w Gorzowie w działania na rzecz uruchomienia oddziału kardiochirurgii. – W poprzedniej kadencji w Sejmie odbyła się specjalna komisja, na której był poruszony ten temat. Jestem przekonana, że będą zrealizowane też inne projekty. Gorzowski szpital ma za sobą trudne lata, a dzisiaj to, co się dzieje, pokazuje, jak może być dobrze. Nie udałoby się to, gdyby nie państwo, którzy na co dzień opiekują się pacjentami i mówią, co jest potrzebne – mówiła posłanka. Wyjątkwość gorzowskiej lecznicy podkreślał senator Władysław Komarnicki.
– Szpital daje nam wiele powodów do dumy, radości i satysfakcji, że podnosimy poziom bezpieczeństwa mieszkańców. To ambitne zadania, często obarczone pewnym ryzykiem. Przy wielu przeciwnościach losu nie brakuje ludzi, którzy mają determinację i upór, bo wierzą, że są rzeczy potrzebne i sensowne, a także potrafią doprowadzić do szczęśliwych rozwiązań. Jest za co im dziękować, stąd to dzisiejsze wydarzenie – piękna, wzruszająca uroczystość. Myślę, że również pracownicy poczuli, że dostrzegamy to, co robią i uważamy to za wartościowe. To świetna okazja, żeby podziękować wszystkim odznaczonym i ogromnej liczbie ludzi, która pracuje w tym szpitalu – powiedział marszałek Marcin Jabłoński. Podkreślił, że partnerem szpitala jest nie tylko Samorząd Województwa, ale również lubuscy parlamentarzyści i wszystkie osoby, którym sprawy związane z ochroną zdrowia w regionie są szczególnie bliskie.
Minister zdrowia wzięła udział w odsłonięciu przed Ośrodkiem Radioterapii instalacji z tablicą pamiątkową o treści: „W 5. rocznicę utworzenia Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego dla chorych na COVID-19. Pamięci Pacjentów i Pracowników – ofiar pandemii. #NieZapominamy".
Uroczystość poświęconą pracownikom Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. zakończy wieczorna gala w Teatrze im. Juliusza Osterwy.
(umwl)
Cały czas można zgłaszać się do gorzowskiego szpitala na badania profilaktyczne w ramach programu wykrywania raka płuc.