2025-05-17, Zdrowie
Gorzowski szpital z każdym kolejnym rokiem poszerza swoje zdolności lecznicze, z czego najbardziej zadowoleni mogą być pacjenci z naszego miasta i regionu.
Kolejną bardzo dobrą wiadomością dla nas wszystkich jest to, że Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie pozyskał 80 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy, co w połączeniu z przygotowanymi prawie 20 milionami złotych z własnego budżetu pozwoli na realizację kolejnych ważnych inwestycji. Ich głównym celem jest wzmocnienie opieki onkologicznej i diagnostyki obrazowej.
– Mamy bardzo dobrą wiadomość dla naszych pacjentów. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy do końca czerwca 2026 roku zrealizujemy kluczowe inwestycje związane z opieką onkologiczną – mówił niedawno podczas spotkania z dziennikarzami prezes szpitala Jerzy Ostrouch.
Pierwszym ważnym zadaniem jest rozbudowa bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni. Wartość inwestycji to 39 milionów złotych. Umowa z wykonawcą jest już zawarta. Drugą inwestycją jest powstający na terenie szpitala nowy ambulatoryjny Zakład Diagnostyki Obrazowej o wartości 29 milionów złotych.
Wiceprezes lecznicy Robert Surowiec z jednej strony cieszy się, że wniosek złożony przez gorzowski szpital znalazł się na czwartym miejscu wśród około stu innych złożonych przez placówki z całego kraju do ministerstwa, z drugiej nie kryje jednak, że wydanie tak dużych pieniędzy w przeciągu roku nie będzie zadaniem prostym.
– To ogromne dla nas wyzwanie logistyczne, ponieważ do czerwca przyszłego roku mają powstać cztery sale operacyjne, a Zakład Diagnostyki Obrazowej musi zostać rozbudowany z korzyścią dla pacjentów, którzy nie będą musieli już wchodzić na pierwsze piętro, żeby wykonać tomografię albo RTG. Dostęp będzie zewnętrzny i dzięki temu będzie nie tylko wygodnie, ale skróci się czas oczekiwania na diagnostykę – tłumaczy.
Bardzo zadowolona z szykujących się inwestycji jest profesor Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierująca Kliniką Hematologii, Onkologii Klinicznej i Radioterapii. Przyznaje ona, że niestety, ale wzrost liczby pacjentów onkologicznych jest znaczący. Kiedy zaczynała u nas pracę dziesięć lat temu było ich trzykrotnie mniej niż teraz. Szansą dla chorych jest poprawienie wczesnej diagnostyki, a dalej szybki dostęp do nowoczesnych metod leczenia.
- Skuteczne leczenie można prowadzić wtedy, kiedy ma się ku temu odpowiednie warunki. Chcemy znajdować najmniejsze zmiany w najwcześniejszych stadiach choroby. Dobrze przygotowany personel i dobre wyposażenie pozwalają na to i cieszę się, że władze szpitala wspierają nasze potrzeby. Dzięki nowemu sprzętowi pojawi się również nowa jakość leczenia, ponieważ będziemy mogli szybciej i precyzyjniej podejmować decyzje terapeutyczne oraz oceniać skuteczność ich wdrażania – tłumaczy pani profesor.
W ramach pozyskanych oraz własnych środków szpital zakupi w pełni cyfrową, półprzewodnikową gammakamerę do badań kardiologicznych i onkologicznych. Dla szpitala będzie to technologiczny przełom. Jest to urządzenie diagnostyczne przeznaczone do badań narządów.
Jak mówi dr Piotr Zorga, kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej, urządzenie to nasi specjaliści wykorzystają choćby do teranostyki, nowoczesnej gałęzi medycyny ściśle łączącej diagnostykę z terapią.
– Pozwoli ona na stałą obserwację organizmu pacjenta podczas procesu leczenia bezpośrednio w ciele pacjenta. Po prostu będziemy mogli obserwować jak leczy się nowotwór – kończy dr Zorga.
RB
Gorzowski szpital z każdym kolejnym rokiem poszerza swoje zdolności lecznicze, z czego najbardziej zadowoleni mogą być pacjenci z naszego miasta i regionu.