2022-07-20, Nasze rozmowy
Z Wandą Długosz-Bujak, dyrektorką szkoły EduGorzów, rozmawia Dorota Waldmann
- Jaka jest idea szkoły policealnej?
- Szkoła policealna jest dla osób, które chcą uzupełnić wykształcenie w danym zawodzie lub kontynuować naukę. Szkoły policealne są zarówno zawodowe, jak i medyczne. Ważną informacją jest to, iż aby kontynuować naukę w takiej szkole nie trzeba mieć matury.
- Do kogo jest skierowana oferta szkoły EduGorzów?
- Do wszystkich osób pełnoletnich, które posiadają wykształcenie średnie. Jeżeli ktoś chce zmienić zawód, nie dostał się na studia lub chce ukierunkować się w danym zawodzie uzupełniając wykształcenie uzyskane w technikum to serdecznie zapraszamy do nas.
- Co zawiera?
- Cały wachlarz możliwości i kierunków. Począwszy od Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, Liceum Symultaniczne przez szkoły policealne – zawodową i medyczną, Szkołę Branżową II Stopnia, która uzupełnia wykształcenie aż po studia. W Policealnej Szkole Zawodowej mamy cztery zawody – pracownik administracji, florysta, technik BHP i technik usług kosmetycznych. Zawody te są potrzebne na gorzowskim rynku pracy.
- A w ramach Policealnej Szkoły Medycznej ile jest kierunków?
- Sześć. Asystent Osoby Niepełnosprawnej, bardzo potrzebny w dzisiejszej dobie z uwagi na brak pielęgniarek. Ideą tego zawodu jest uzupełnienie kadry medycznej szpitala. Asystent może znaleźć zatrudnienie także w domach pomocy społecznej, czy przy organizacji imprez masowych. Następnie jest Opiekun Medyczny. Kolejne to Opiekunka Środowiskowa, Dziecięca, Technik Masażysta i Technik Sterylizacji Medycznej. Wszystkie te zawody mają aktualnie braki w zatrudnieniu.
- Oprócz zajęć teoretycznych słuchacze mają zajęcia praktyczne?
- Tak. Posiadamy pracownię przy ulicy Garbary w pełni dostosowaną do prowadzenia zajęć praktycznych. Tam też przeprowadzamy państwowe egzaminy zawodowe organizowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu. Spełniliśmy wszystkie wymagania i jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym.
- Jakie studia oferujecie?
Studia I stopnia – licencjackie, studia II stopnia – magisterskie, jednolite magisterskie oraz podyplomowe i studia MBA. Współpracujemy z czterema uczelniami wyższymi z Warszawy i Wrocławia. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują oczywiście dyplomy wspomnianych uczelni.
- Czym jest Liceum Symultaniczne?
- Nauka w takim liceum pozwala zdobyć wykształcenie średnie i zawód jednocześnie. Kwalifikacyjny kurs zawodowy robimy w trakcie uczenia się w liceum ogólnokształcącym. Od 2023 roku w przypadku zdania kwalifikacji zawodowej uczeń jest zwolniony z przedmiotów rozszerzonych na maturze.
- EduGorzów oferuje doradztwo przy wyborze kierunku dalszego kształcenia?
- Tak. Nikt nie wychodzi od nas nie zapisany. Rekrutujemy każdą osobę, która ma chęć kontynuować naukę lub chce zmienić swój dotychczasowy zawód, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości służymy pomocą i dobrą radą.
- Która grupa osób stanowi większość?
- Zdecydowanie osoby, które chcą się przekwalifikować.
- Jak dostosowujecie ofertę edukacyjną do aktualnej sytuacji na rynku pracy?
- Przeprowadzamy badania i rejestrujemy dany kierunek, na który jest zapotrzebowanie. Prowadzimy także kursy kwalifikacyjne, czyli kursy zawodowe. Mamy bardzo szeroką gamę zawodów.
- Wychodzicie z ofertą także do maturzystów.
- Tak, oferujemy kursy maturalne. Oferta jest otwarta dla wszystkich chętnych. Odsetek zdawalności maturalnych mamy bardzo wysoki.
- Co wyróżnia EduGorzów na tle konkurencji?
- Przede wszystkim jesteśmy szkołą lokalną. Posiadamy bardzo dobrze wyposażone pracownie. Do każdego ucznia podchodzimy indywidualnie i elastycznie. Jeżeli ktoś potrzebuje większej uwagi, nauczyciel prowadzący zauważa to i stara się pomóc indywidualnie takiej osobie. Nie ukrywajmy, że do naszej szkoły chodzą ludzie w różnym wieku, więc percepcja przyswajania wiedzy jest różna, dlatego kadra pedagogiczna, która u nas pracuje wie na czym polega problem i dostosowuje materiał do poziomu zarówno 18-latka, jak i 50-latka. Ponadto jesteśmy przyjaźni obcokrajowcom, nie ma u nas bariery językowej.
- Kto stanowi kadrę dydaktyczną szkoły?
- Wykwalifikowani nauczyciele, którzy pracują w różnych szkołach. Są to nauczyciele – praktycy z wieloletnim doświadczeniem.
- Na co zwracają Państwo szczególną uwagę przy jej doborze?
- Przede wszystkim kwalifikacje, ale nie tylko. Zwracamy uwagę także na to, jak dany nauczyciel podchodzi do ucznia. Tak, jak już wspomniałam w naszej szkole uczą się osoby w różnym wieku, dlatego umiejętne podejście do naszych słuchaczy jest tak istotne. Inaczej prowadzi się zajęcia dla młodzieży, a inaczej dla grupy ludzi w różnym przedziale wiekowym.
- W najbliższym czasie planujecie dni otwarte szkoły. Kiedy się odbędą?
- 23 lipca w godzinach 11-17. Podczas dni otwartych zaprezentujemy ofertę naszej szkoły i kierunki. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące kształcenia, kryteriów jakie trzeba spełnić, żeby zapisać się do szkoły policealnej, czy branżowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych w sobotę, 23 lipca do naszej szkoły, która mieści się przy ulicy Pionierów 3-5.
- Dziękuję za rozmowę.
Z Kariną Tymą, gorzowianką, siedmiokrotną mistrzynią Polski w squashu, kapitanem damskiej drużyny Drexel University w Filadelfii, rozmawia Maja Szanter