2024-04-11, Nasze rozmowy
Z Łukaszem Marcinkiewiczem, prezesem Inneko Gorzów, rozmawia Robert Borowy
- Panie prezesie, za nami pierwszy kwartał 2024 roku. Jaki on był dla kierowanej przez pana spółki?
- Patrząc wstecz, pierwszy kwartał jest dla naszej Spółki zawsze najsłabszy pod względem wyników finansowych. Nie wiemy jeszcze czy ta prawidłowość potwierdzi się w tym roku, jednak porównując do analogicznego okresu roku ubiegłego widzimy pozytywne tendencje. Wydaje się, że zawirowania związane z wojną na Ukrainie i wysoką inflacją w coraz mniejszym stopniu oddziałują na gospodarkę. Kiedy rozmawiamy nie mamy jeszcze pełnych danych za marzec, ale mogę powiedzieć, że w styczniu i w lutym odebraliśmy łącznie ponad 120 ton odpadów komunalnych więcej niż przed rokiem. Pobudzenie widać też w sektorze odpadów przemysłowych. Wszystko to spowodowało, że mimo wzrostu kosztów, wynikających m.in. ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia, Spółka jest na lekkim plusie. Mam nadzieję, iż początek roku to dobry prognostyk na cały 2024 rok.
- Czy tegoroczna zima mocno dała się we znaki naszym służbom utrzymania przejezdności dróg, bo choć tego śniegu nie było za dużo, to mieliśmy jednak kilka razy ostre załamanie pogody?
- Dla nas sezon zimowy jeszcze trwa, bowiem pełna gotowość zimowa utrzymywana jest do 15 kwietnia. W tym roku zanotowany został wzrost aktywności INNEKO RCS Sp. z o.o. w związku z akcją zima. W sezonie zimowym 2023/2024 występowały opady śniegu, marznącego deszczu oraz często występowała gołoledź szczególnie w godzinach nocnych. Szczyt zapotrzebowania na usługi płużenia i posypywania dróg przypadł na przełom grudnia i stycznia. Porównując poprzedni sezon zimowy i obecny, to w tożsamym okresie tj. listopad-luty, piaskarki Spółki zrealizowały 7508 km roboczych więcej niż w ubiegłym sezonie. Mieliśmy więc ręce pełne roboty.
- Mamy już wiosnę i przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń łączących przyjemne z pożytecznym. Mam na myśli cykliczną imprezę ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’. Co jest największą siłą tego projektu?
- Największą siłą projektu ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady" jest jego zdolność do mobilizacji społeczności lokalnej do działania na rzecz ochrony środowiska i promocji kultury. Ten projekt łączy przyjemne z pożytecznym poprzez zachęcanie ludzi do aktywnego zaangażowania się w segregację odpadów i jednoczesnego promowania wartości kulturalnych.
- Czy dzisiaj, kiedy przypomni pan sobie pierwsze ,,swoje’’ edycje tej imprezy, widzi pan zmiany w podejściu naszych mieszkańców do dbania o środowisko?
- Projekt ten funkcjonuje od pewnego czasu i jego wpływ na lokalną społeczność jest coraz bardziej widoczny. Obserwuję zmiany w podejściu mieszkańców do dbania o środowisko, które obejmują nie tylko zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat konieczności dbania o przestrzeń wspólną i roli, jaką mogą odegrać w tym procesie, ale także zwiększenie zaangażowania mieszkańców Gorzowa w wiele inicjatyw ekologicznych. Każda kolejna edycja WOnKW przyciąga coraz więcej świadomych ekologicznie gorzowian.
- Ktoś kiedyś napisał odnośnie tej akcji, że ,,zbieranie śmieci może bawić’’. Zgadza się pan z tym?
- Tak, zgadzam się z tą myślą, odzwierciedla ona pozytywne podejście do działania na rzecz ochrony środowiska. Gdy akcja zbierania śmieci jest postrzegana jako coś więcej niż tylko rutynowe zadanie czy obowiązek, ludzie mogą dostrzec w niej elementy zabawy, wspólnotowości i satysfakcji. Zmienia się sposób myślenia o ochronie środowiska - zamiast traktować to jako nudne czy kłopotliwe zadanie, ludzie zaczynają dostrzegać w nim wartość i możliwość spędzenia czasu w przyjemny sposób. Może to również pomóc w przyciągnięciu większej liczby ludzi do aktywnego uczestnictwa w działaniach proekologicznych. Dodatkowo, jeśli taka akcja jest organizowana w formie imprezy lub wydarzenia społecznego, może ona przyciągać uczestników poprzez dodatkowe atrakcje, jak na przykład konkursy, występy artystyczne czy pikniki, co dodaje aspekt zabawy i integracji społecznej.
- W kwietniu czeka nas jubileuszowa, X edycja. Czy już wiadomo, że z tego powodu będą dodatkowe atrakcje?
- Program wydarzenia jest bardzo atrakcyjny i różnorodny, co z pewnością przyciągnie większą grupę uczestników. Wśród głównych atrakcji znajdują się warsztaty ekologiczne, można samemu przygotować eko-chemię gospodarczą czy poznać możliwości nadawania drugiego życia odpadom. Ponadto, przygotowaliśmy punkt edukacyjny z użyciem gogli VR, który przedstawi w nowatorski sposób podejście nauki do ochrony środowiska.
Dla miłośników technologii i innowacji, stoisko GOT (robotyka, drukarki 3D, lego) będzie doskonałą okazją do poznania nowych możliwości, a stoisko pierwszej pomocy zagwarantuje cenne umiejętności ratowania życia w nagłych sytuacjach. Nie zapomnieliśmy również o rozrywce i relaksie - malowanie buziek, brokatowe tatuaże oraz mini kawiarenka na ,,zielonej łące" z pewnością sprawią wiele radości wszystkim uczestnikom. Nie zabraknie stoiska OTOZ Animals, na którym będzie możliwość spotkania się z lekarzem weterynarii, który udzieli porad dotyczących zdrowia i opieki nad zwierzętami.
- Nie byłoby tego wydarzenia bez pomocy gorzowskich firm i instytucji, które przekazują na akcję bilety i vouchery. Jak wygląda ta współpraca?
- Współpraca z gorzowskimi firmami i instytucjami, które przekazują bilety i vouchery na akcję ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady", jest kluczowa dla powodzenia tej inicjatywy. Taka współpraca jest bardzo korzystna dla obu stron i prowadzi do osiągnięcia wspólnego celu - promocji ochrony środowiska i kultury oraz zaangażowania lokalnej społeczności.
- Czy każdego roku łatwiej jest pozyskać kolejnych darczyńców?
- Pozyskiwanie kolejnych darczyńców jest procesem zmiennym i zależy od wielu czynników, takich jak rozwój projektu, jego reputacja, zmiany w otoczeniu biznesowym czy społecznym, a także efekty dotychczasowej współpracy. Ogólnie rzecz biorąc, w miarę jak projekt ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady" rozwija się i zdobywa większą popularność, łatwiej jest pozyskać kolejnych darczyńców. Firmy i instytucje mogą być bardziej skłonne do zaangażowania się, jeśli widzą, że wydarzenie przynosi pozytywne efekty dla społeczności lokalnej i środowiska oraz gdy mają pewność, że ich wsparcie zostanie dobrze wykorzystane i docenione.
- Jakie ma pan oczekiwania wobec nadchodzącej edycji, która odbędzie się na parkingu Gorzowskiego Rynku Hurtowego 20 kwietnia w godzinach 11.00-15.00?
- Jubileuszowa X edycja imprezy ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady" to nie tylko zapowiedź wspaniałej zabawy, ale także okazja do nauki, rozwoju oraz wsparcia dla potrzebujących. Mam nadzieję, że gorzowianie nie przegapią tej wyjątkowej okazji na aktywne spędzenie czasu i wsparcie dobrego celu!
- Dziękuję za rozmowę.
Z Jerzym Korolewiczem, prezesem Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie, rozmawia Robert Borowy