2024-07-23, Nasze rozmowy
Rozmowa z prof. AJP dr. hab. Jarosławem Beckerem, dziekanem Wydziału Technicznego oraz z dr. inż. Łukaszem Lemieszewskim, prodziekanem Wydziału Technicznego w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie
- Co wyróżnia Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża na tle innych uczelni technicznych w Polsce?
- Nasz Wydział wyróżnia się nowoczesnym podejściem do kształcenia oraz ścisłą współpracą z przemysłem. Nasze laboratoria środowiskowe i technologiczne, których na obecną chwilę posiadamy 16, są wyposażone w najnowszy sprzęt, co umożliwia studentom zdobywanie praktycznych umiejętności na światowym poziomie.
- Proszę o jakieś przykłady?
- Na przykład, w laboratorium technik CNC (Computerized Numerical Control) studenci mogą nauczyć się kinematyki procesu toczenia i frezowania, optymalizacji procesów obróbki ubytkowej, tworzenia programów sterujących obrabiarkami CNC oraz analizy komunikacji między obrabiarką a operatorem. W zakresie automatyki przemysłowej nasze laboratorium wyposażyliśmy w nową linię technologiczną Siemens, która pozwala na rozwijanie umiejętności w zakresie programowania najnowszych sterowników klasy S7-1500, w tym również wykorzystanie systemów wizyjnych w procesach sterowania. Studenci mają dostęp do certyfikowanego (na dwóch poziomach) systemu szkoleniowego linii produkcyjnej Siemens, który jest wyposażony w stacje magazynowania i transportu, składowania i montażu, montażu systemu mocowania elementów produkowanych, pomiaru jakości wytworzonych elementów, nawiercania i kontroli, wysokiego składowania oraz kontroli i zarządzania (system WinCC). Współpraca z Siemens pozwala naszym studentom zdobyć certyfikaty uznawane na całym świecie, co otwiera drzwi do pracy w renomowanych firmach zarówno w Polsce, jak i za granicą.
- To zapewne jest istotną zachętą do rozpoczęcie studiów na kierowanym przez panów Wydziale. Co jeszcze może być takim motorem napędowym?
- Podobnie jest w Laboratorium Sieci Komputerowych CISCO/MikroTik, gdzie studenci mogą przygotować się do certyfikacji sieciowej ścieżki technologicznej firmy Cisco takich jak: CCNA (Cisco Certified Network Associate), CyberOps, Network Security, Ethical Hacker a nawet CCNP (Cisco Certified Network Professional), co znacznie zwiększa ich konkurencyjność na rynku pracy.
Na studiach magisterskich, na kierunku informatyka uruchomiliśmy nową specjalność pod nazwą „Cyberbezpieczeństwo”. W obliczu cyfrowej transformacji, ochrona danych i systemów informatycznych jest niezbędna zarówno dla firm i instytucji, jak i dla indywidualnych użytkowników. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tego modułu obieralnego. Ponadto realizujemy wiele innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych we współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami, co stwarza dodatkowe możliwości dla studentów. Nasza kadra składa się z doświadczonych praktyków i naukowców, którzy stale aktualizują programy nauczania, aby odpowiadały one na bieżące potrzeby rynku. To wszystko sprawia, że nasi absolwenci są doskonale przygotowani do sprostania wyzwaniom współczesnego rynku pracy.
- Jakie korzyści płyną ze studiowania na omawianym Wydziale, szczególnie w odniesieniu do oferowanych programów studiów dualnych?
- Studiowanie na Wydziale Technicznym to nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. Nasze programy studiów dualnych, unikalne w skali regionu, łączą tradycyjne nauczanie z intensywnymi praktykami zawodowymi u ponad 40 renomowanych pracodawców. Już od pierwszego roku studenci mają okazję poznać potencjalnych pracodawców w ramach organizowanych wyjazdów studyjnych, pokazów i warsztatów oraz podjąć decyzję o przystąpieniu do programu dualnego od drugiego roku studiów. To pozwala im nie tylko na zdobycie cennych doświadczeń zawodowych, ale także na rozpoczęcie pracy i uzyskiwanie dochodów już w trakcie studiów.
- Na jakich kierunkach można studiować?
- Na naszym Wydziale oferujemy szeroki wachlarz kierunków studiów inżynierskich, takich jak: automatyka i robotyka, energetyka, informatyka oraz mechanika i budowa maszyn. Każdy z tych kierunków jest dostosowany do aktualnych potrzeb rynku pracy, a programy nauczania są stale aktualizowane, aby zapewnić naszym studentom najwyższy poziom kształcenia. Mamy również ofertę studiów magisterskich, która obejmuje również informatykę, mechanikę i budowę maszyn oraz nowo uruchomiony kierunek energetyka.
- Jakie są nowe możliwości dla studentów na Wydziale Technicznym w odniesieniu do nowo otwartych studiów magisterskich na kierunku energetyka?
- Jesteśmy bardzo dumni, że od 20 czerwca bieżącego roku uruchomiliśmy II stopień studiów na kierunku energetyka. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na wysoko wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Studia magisterskie w zakresie energetyki są skierowane do osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę i umiejętności, zwłaszcza w zakresie zaawansowanych technologii elektroenergetycznych oraz promowanych oststnio przez UE w kontekście energetycznym technologii środowiskowych.
- Jak wygląda na tych studiach program kształcenia?
- Program kształcenia obejmuje dwa moduły. Moduł zaawansowane technologie elektroenergetyczne przygotowuje absolwentów do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się eksploatacją systemów elektroenergetycznych, wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii, a także do nadzorowania procesów i systemów produkcyjnych. Program kształcenia tego modułu obejmuje m.in. zagadnienia związane z maszynami elektroenergetycznymi, niskoemisyjnymi systemami spalania, magazynami energii oraz projektowaniem sieci i urządzeń elektroenergetycznych, co pozwala na zdobycie umiejętności zarządzania energią i wykonywania badań eksperymentalnych. Drugim do wyboru modułem są zaawansowane technologie środowiskowe. Przygotowuje on absolwentów do pracy w obszarze odnawialnych źródeł energii, w tym systemów solarnych, wiatrowych, wodnych, geotermalnych oraz systemów ciepłowniczych i przesyłowych. Absolwenci będą posiadać umiejętności projektowania, wykonywania i koordynowania instalacji energetycznych, prowadzenia prac badawczych oraz zarządzania zespołami, a także będą wyposażeni w wiedzę z zakresu biopaliw, technologii wodorowych, IoT w inżynierii środowiska i elektromobilności. Absolwenci kierunku energetyka będą przygotowani do pracy w dynamicznie rozwijających się sektorach energetycznych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, co znacznie zwiększa ich szanse na znalezienie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy.
- Dziękuję za rozmowę.
EW
Z Sławomirem Szenwaldem, dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, rozmawia Renata Ochwat