2021-12-02, Książki przeczytane...
Rok z życia księgarza, a właściwie antykwariusza może rozśmieszyć, zadziwić, zastanowić i skłonić do przemyśleń.
Zdaniem polskich księgarzy, tak właśnie wygląda życie wszystkich na całym świecie, którzy handlują książkami właśnie.
Sięgnęłam po „Pamiętnik księgarza”, bo zwyczajnie lubię książki o książkach. Zachętą była cena, bo ta książka leżała sobie na półce z przecenionymi rzeczami. Jakoś tak mam z książkami, że niektóre zwyczajnie muszę kupić. Tak też było i z tą. Kiedy ją zaczęłam czytać, to się zwyczajnie nie mogłam oderwać. Bo szkocki księgarz, a właściwie antykwariusz ma dar do zawierania umów, ale i opisywania swojego codziennego życia.
Książka ma formę pamiętnika, zaczyna się w lutym i mamy tu zapis codziennych rzeczy – ilu było klientów, jaki był utarg, ile transakcji zawarto przez Internet. Ale też i co się wydarzyło.
A wydarzyć się mogło dużo. Dla przykładu – szalona współpracownica Shauna znów wygrzebała na śmietnisku pewnego marketu coś, co przypominało deser i postanowiła się z właścicielem antykwariatu podzielić. Albo też nagle a niespodziewanie do malutkiego szkockiego miasteczka przyjeżdża pisarz, który gubi buty. Albo co trzeba zrobić, żeby przygotować wielkie literackie święto, które się wymyśliło od początku do końca. Albo co zrobić, kiedy w antykwariacie postanawia zamieszkać obcy kot.
Jednak przede wszystkimi są to zapiski i opisy zachowań klientów, którzy robią wszystko, aby ich znienawidzić – bo marudzą, robią bałagan, niszczą książki, demonstrują swoją wyższość nad całym światem, przymilają się do księgarza, a potem i tak robią swoje i po swojemu.
To niezwykłe wejrzenie w świat rzeczywistych zmagań z dniem codziennym ludzi, którzy na ciągle zwężającym się rynku wymyślają tysiące sposobów, aby przeżyć. Rozmawiałam z kilkoma księgarzami polskimi i mówią, że problemy, jakie trapią jednak najsłynniejszego brytyjskiego – szkockiego antykwariusza, są takie same w naszym kraju.
Książka jest napisana lekko, z wdziękiem, zabawnie i sarkastycznie. Motywami przewodnimi do każdego rozdziału – miesiąca są fragmenty wspomnień pracownika księgarni samego George’a Orwella. Rzecz naprawdę bardzo, bardzo smakowita, szczególnie dla tych, co książki i księgarzy lubią. Ja lubię.
Renata Ochwat
Shaun Bythell Pamiętnik księgarza, Wydawnictwo: Insignis, rok wydania 2019, tłumaczenia Dorota Malina, ss. 388 ISBN: 978-83-66071-91-9
W tym roku Literacki Nobel, najbardziej prestiżowa nagroda na świecie, trafił w ręce dość słabo znanej pisarki z Korei Południowej Han Kang. Gorzowianie mogą wypożyczyć jej książki w bibliotece wojewódzkiej.