2023-06-13, Z regionu
To jak zamiana starego małego fiata na auto bardzo wysokiej klasy. Tak o nowej siedzibie Santocko-Gralewskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, która mieści się w Gminnym Centrum Ratownictwa mówi jej prezes Grzegorz Korpik.
I nie ma w tym wielkiej przesady, bo dotychczasowe remizy obu jednostek lata swojej świetności dawno mają już za sobą. Wraz z otwarciem Gminnego Centrum Ratownictwa w Santoku dla druhów ochotników z gminy Santok rozpoczęła się nowa epoka.
- To był nasz cel, jeden z elementów polityki jaką przyjęliśmy przed laty w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy – mówił podczas otwarcia Gminnego Centrum Ratownictwa w Santoku wójt gminy Santok Paweł Pisarek. – To jest początek, pierwsza kubaturowa i największa do tej pory inwestycja oddawana do użytku w tej kadencji. Ale nie ostatnia. W nieodległym Janczewie już trwa budowa kolejnej remizy - tym razem dla druhów ochotników z Janczewa – a do końca czerwca przyszłego roku mają się zakończyć rozbudowy dwóch kolejnych – w Wawrowie i Starym Polichnie – dodaje.
Gminne Centrum Ratownictwa ma ponad 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, dwie sale szkoleniowe, pralnię, suszarnię i zaplecze sanitarne. Strażacy najbardziej cieszą się z czterech garaży na wozy bojowe i łódź.
- Do tej pory, aby wjechać do lub wyjechać z garażu w remizie w Gralewie musieliśmy składać lusterka i bardzo uważać, żeby nie uszkodzić samochodu – dodaje Grzegorz Korpik. – To zabierało nam mnóstwo cennego czasu. Teraz takich problemów nie będziemy mieli, a dodatkowo zyskaliśmy kanał, w którym będzie można wykonywać samodzielnie drobne naprawy sprzętu bojowego.
W Gminnym Centrum Ratownictwa w Santoku swoje nowe miejsce mają nie tylko strażacy. Dwa pomieszczenia biurowe i zaplecze socjalne mają też dzielnicowi z terenu gminy.
Budowa Gminnego Centrum Ratownictwa finansowo została wsparta przez Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Z tego funduszu na budowę centrum wojewoda lubuski przekazał kwotę 4 250 000 zł.
- To pokazuje, że polski rząd wspiera nie tylko inwestycje w dużych miastach – mówił Władysław Dajczak, wojewoda lubuski podczas uroczystości otwarcia Gminnego Centrum Ratownictwa. – Małe społeczności też zasługują na to by czuć się bezpiecznie. Centra takie jak to, a przede wszystkim ludzie, którzy w nich pracują i pełnią dyżury, mają im to poczucie bezpieczeństwa zapewniać.
Otwarcie Gminnego Centrum Ratownictwa w Santoku było też okazją do wręczenia medali za zasługi dla pożarnictwa. W uznaniu zasług za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej otrzymały je 4 druhów. Złoty Krzyż Zasługi Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP przyznało dh Markowi Kłosowi z OSP Stare Polichno, medal srebrny otrzymał dh Piotr Borowski, a medale brązowe przyznano i wręczono dh Michałowi Zauerowi z Santocko-Gralewskiej OSP oraz dh Sebastianowi Grygierowi z OSP w Starym Polichnie.
Z rąk Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. dwie osoby otrzymały zaświadczenia o ukończeniu i pozytywnym zdaniu egzaminu ze Szkolenia Podstawowego Ratownika OSP. Tym samym dh Klaudia Mrozowska oraz dh Kacper Sroka zasilili szeregi ratowników OSP gminy Santok.
Uroczystość oficjalnego otwarcia Gminnego Centrum Ratownictwa w Santoku była też okazją do upamiętnienia strażaków ochotników, którzy przed laty tworzyli tę – dziś połączoną Santocko-Gralewską - jednostkę OSP. W holu budynku została powieszona tablica w hołdzie założycielom i kontynuatorom działalności Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gralewie oraz Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Santoku.
Agnieszka Wiśniewska
rzeczniczka prasowa Urzędu Gminy w Santoku
W poniedziałek na stadionie w Witnicy odbyło się niezwykłe wydarzenie - Niebieskie Igrzyska.