2025-03-26, Z regionu
Dwa miesiące zażartych walk o Festung Küstrin zamieniły miasto w perzynę. Dziś zaczynają się obchody 80. rocznicy zakończenia tam wojny.
Twierdza Kostrzyn, Festung Küstrin była przedostatnim bastionem rozpaczliwej obrony faszystów podczas II wojny. Obrona twierdzy trwała równo dwa miesiące i zakończyła się ostatniego dnia marca 1945 roku. Zmasowany, stały ostrzał zmiótł z powierzchni ziemi miasto i twierdzę. Kiedy sowieci weszli na teren twierdzy, zastali jedynie gruzy. I na tych gruzach, dokładnie na Bastionie Król zatknęli czerwona flagę na znak zwycięstwa. Droga na Berlin była niemal otwarta.
A Küstrin, miasto ufundowane przez margrabiego Jana zamieniło się w polski Kostrzyn.
Jak informuje Muzeum twierdzy Kostrzyn: Miasto postanowiło uczcić zakończenie walk oraz narodziny polskiego Kostrzyna i we współpracy z podległymi instytucjami kultury proponuje mieszkańcom w tym tygodniu szereg imprez związanych z tą rocznicą. Harmonogram tych wydarzeń przedstawia się następująco:
27 marca (czwartek)
19.00 – Spektakl teatralny „Kostrzyn, rok 195…” Teatr Historii Kostrzyna, rampa kolejowa przy ul. Mickiewicza
28 marca (piątek)
17.00 – „Walki nad Odrą: Kostrzyn – Seelow – Berlin”- spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Dworcowa 7 (obowiązują wejściówki)
29 marca (sobota)
19:15 – Koncert o pokój dla żywych i umarłych ks. Mateusz Szerwiński / Bartłomiej Marusik - Msza pokoju (Missa Pacis) – Prawykonanie - Kościół pw NMP Matki Kościoła, ul. Wyszyńskiego 2, wstęp wolny
30 marca (niedziela)
14:00 – Nabożeństwo ekumeniczne celebrowane przez duchownych kilku wyznań z Polski i Niemiec, kościół pw. MB Rokitniańskiej, ul. Jana Pawła II 52
15:00 – Apel poległych z udziałem kompanii honorowej WP i uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci jeńców więzionych i zamordowanych w Stalagu III C Alt Drewitz – teren cmentarza obozowego w lesie w Drzewicach.
O godz. 14:45 pod kościół MB Rokitniańskiej zostanie podstawiony autokar dla osób zainteresowanych wzięciem udziału w uroczystości w Drzewicach.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią do wzięcia udziału w obchodach.
roch
Kierujący rumuńską ciężarówką w sposób skrajnie nieodpowiedzialny naruszał przepisy dotyczące czasu pracy.