2022-04-25, O tym się mówi
Ósma edycja kultowej akcji INNEKO przyciągnęła na plac Gorzowskiego Rynku Hurtowego przy ulicy Targowej sporą rzeszę gorzowian. Impreza odbyła się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.
Jak przyznali sami mieszkańcy brakowało w ostatnim czasie w kalendarzu tej imprezy.
- Cieszymy się, że ta akcja ponownie odbywa się w naszym mieście. Uczestniczę w niej nie po raz pierwszy. Segreguję odpady i postanowiłem przynieść to, co nadaje się do recyklingu, a w zamian dostanę jakąś niespodziankę. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Oby więcej takich wydarzeń – powiedział nam pan Marek.
- Świetny pomysł z tą akcją. Fajnie byłoby, gdyby częściej odbywała się ona w Gorzowie – wtórowała pani Patrycja.
Akcja ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady'' ma służyć ekologii i uświadamiać mieszkańców, jak ważna jest właściwa segregacja odpadów. Ochrona środowiska naturalnego jest obowiązkiem nas wszystkich, a jedną z jej form jest właśnie prawidłowa segregacja, z którą wciąż jest problem wśród społeczeństwa. Dlatego też INNEKO wychodzi do mieszkańców z taką inicjatywą.
Każda osoba, która przyniosła na specjalnie dedykowane stoisko określoną ilość surowców w postaci makulatury, puszek, plastikowych butelek, zużytego sprzętu elektronicznego czy elektrycznego otrzymała w zamian bilet na wydarzenie kulturalne, sportowe, do kina lub voucher na pyszne jedzenie. Do wylosowania były także, m.in. sadzonki roślin, a nawet… nowiutkie auto na weekend.
Zainteresowanie ze strony mieszkańców, podobnie jak w poprzednich latach, było ogromne. W ciągu dwóch godzin rozeszło się ponad 1100 voucherów, a ich łączna pula w akcji wynosiła ponad 2 tysiące.
- Frekwencja dopisała, ale też i pogoda – powiedziała Monika Piaskowska, dyrektorka działu marketingu INNEKO. - Jest ciepło i słonecznie. To chyba pierwszy w tym roku tak ciepły dzień. Rozdajemy bilety na różne atrakcje w czterech kategoriach – kultura, sport, gastronomia oraz ,,losuj i traf’’. Na scenie odbywają się różne występy artystyczne, można usiąść i zrelaksować się. Cieszymy się, że jest razem z nami tak wiele osób – dodała.
Największą popularnością wśród gorzowian cieszył się punkt, gdzie można było odebrać vouchery na wydarzenia sportowe.
- Największym zainteresowaniem cieszyły się bilety na mecze żużlowe. Niestety, nie mamy tych wejściówek dużo, była ich ograniczona pula i część osób jest niezadowolonych, ale dysponujemy też voucherami na inne zawody – zdradziła.
Organizator wspólnie z partnerami wydarzenia przygotowali szereg atrakcji dla najmłodszych. Było malowanie buziek, dmuchawce i możliwość samodzielnego wykonania prac plastycznych. Oprócz tego dzieci mogły z bliska zobaczyć, jak wygląda i w co jest wyposażony wóz strażacki.
Najbardziej oblegane przez dzieci było stanowisko Laboratorium Badawczego INNEKO, gdzie mogły wykazać się dużą kreatywnością.
- Dzieci wykonują popularnie nazywane slime, czyli masę plastyczną z płynu do prania i kleju, którą wyrabiają w rękach. Dodają do niej różne dodatki, jak na przykład barwniki, czy brokat, a następnie formują z niej różne kształty. Oprócz tego mamy płonące chrupki, które są zamaczane w ciepłym azocie. Jest to duża atrakcja dla dzieci, bo uchodzi im dym z nosa – mówiła Kinga Hanczarek z INNEKO.
O aktywne spędzenie czasu zadbało także Pole Golfowe „Zawarcie”. Na specjalnie przygotowanym minipolu można było zagrać w golfa. Kto wie, może dzięki temu ktoś odkrył w sobie talent do tej gry.
- Przygotowaliśmy minigolfa, z którego utworzony jest napis „eko”. Jeździmy elektrycznym meleksem i w ten sposób wspieramy Hospicjum św. Kamila. Jeżeli ktoś chce przejechać się meleksem wystarczy, że wrzuci minimum 5 złotych. Rozdajemy również informacje o naszym polu golfowym i możliwościach rozpoczęcia gry przez dzieci, dorosłych i seniorów – mówił Witold Siwko, menadżer Pola Golfowego „Zawarcie”.
Nie zabrakło też sfery artystycznej. Było coś dla ucha i oka. Na scenie wystąpiły lokalne zespoły muzyczne i taneczne.
Surowce, które mieszkańcy wymienili na vouchery zostaną poddane recyklingowi, czyli procesowi, w którym będą powtórnie wykorzystane do wytworzenia nowego produktu.
Tekst i zdjęcia: Dorota Waldmann
Gastronomik, Odzieżówka i CEZiB – te szkoły jako ostatnie pokażą swoją ofertę uczniom klas ósmych.