2022-06-07, O tym się mówi
W najbliższy weekend podczas IV pikniku naukowego „Nos w nos z nosorożcem. I nie tylko…” będzie kolejna okazja do spotkania ze Stefanią Gorzowską.
W piątek w bibliotece Herberta zaplanowano cykl wykładów popularnonaukowych, a w sobotę w zespole willowo-ogrodowym Muzeum Lubuskiego piknik rodzinny połączony z warsztatami edukacyjnymi.
W piątek (10 czerwca) od godziny 9.00 do 16.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej zaplanowano cykl wykładów popularnonaukowych. Pierwszy, pod tytułem „Wszystko o Stefanii z Gorzowa” wygłosi prof. Krzysztof Stefaniak, adiunkt Instytutu Biologii Środowiskowej Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Naukowcy w przystępny sposób poinformują m.in. czy uda się przywrócić do życia wymarłe gatunki, w jaki sposób odtwarzamy kopalne zwierzęta oraz jak wyglądało nasze miasto sto tysięcy lat temu.
Cykl wykładów zakończy projekcja filmu pt. Projekt Stefania. Polski nosorożec kopalny. Najlepiej zachowany okaz na świecie.
W sobotę (11 czerwca) od godziny 10.00 do 15.00 w zespole willowo-ogrodowym Muzeum Lubuskiego przygotowano piknik rodzinny połączony z warsztatami edukacyjnymi.
Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się m.in. co jadła i w jakim środowisku żyła Stefania, zobaczyć ekspozycję minerałów i skał, a nawet odbyć krótki kurs botaniki, przybliżający rodzime gatunki drzew i krzewów.
Szczegółowy program pikniku tutaj. http://muzeumlubuskie.pl/iv-piknik-naukowy-nos-w-nos-z-nosorozcem-i-nie-tylko/
Stephanorhinus kirchbergensis – to nosorożec gorzowski, który żył około 115-125 tysięcy lat temu. Jego prawie kompletny szkielet został odnaleziony podczas budowy gorzowskiego odcinka drogi ekspresowej S3. Już wiemy, że jest to samica, wiemy co jadła, dokąd chodziła na spacery i które części Gorzowa lubiła najbardziej. Od 2016 roku stała się symbolem promocyjnym miasta, cieszącym się dużą sympatią. Od swojej łacińskiej nazwy, otrzymała piękne imię – Stefania.
Do tej pory z udziałem Stefanii udało się zrealizować cykl książeczek edukacyjnych, pikników naukowych z udziałem naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, wykonany został mural na zabytkowej kamienicy w centrum miasta z wizerunkiem nosorożca, a podobizna Stefanii zdobi miejskie gadżety.
Wydział Promocji i Informacji
Urząd Miasta Gorzowa wspólnie z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim wznowił akcję, polegającą na montażu w mieszkaniach seniorów zakupionych przez Miasto czujników ostrzegających przed niebezpieczeństwem – w tym roku to czujki dymu.