2022-12-30, O tym się mówi
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji prowadzi kontrolę przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnej.
Działania te mają na celu wykrycie i eliminację nielegalnych włączeń nieruchomości do sieci. W praktyce oznacza to więcej kontroli terenowych i walkę ze zjawiskiem kradzieży wody oraz bezumownego zrzutu ścieków. Działania te są istotne szczególnie dlatego, że prowadzą do minimalizacji strat i zmniejszenia kosztów usług świadczonych naszym Klientom.
Jak mówi Piotr Czapliński z Działu Informatyki i Informacji Przestrzennej w gorzowskich wodociągach, kontrole polegają na wykazaniu nieruchomości, które bezumownie są włączone do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.
- Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ często takie przyłącza nie są zainwentaryzowane geodezyjnie, a ich przebieg nie jest dokładnie znany – kontynuuje Piotr Czapliński. - Niezwykle pomocny w takich sytuacjach okazuje się system informacji przestrzennej GiS, jakim dysponuje PWiK. Można powiedzieć, że pierwszy etap kontroli wykonywany jest w biurze, gdzie za pomocą specjalnie przygotowanych warstw mapowych porównywane są informacje przestrzenne np. o nadanych punktach adresowych, lokalizacji nowych obiektów budowlanych, sposobu zagospodarowania posesji, lokalizacji miejsc opomiarowania, zawartych umowach, ilości zużytej wody, projektowanej infrastruktury i innych. Po zestawieniu przestrzennym tych informacji, typowane są nieruchomości w stosunku do których brak jest informacji na temat sposobu zaopatrywania w wodę oraz odprowadzania ścieków – tłumaczy.
Kolejnym krokiem jest kontrola terenowa, gdzie sprawdzany jest stan naszych sieci oraz rozmieszczenie infrastruktury przyłączeniowej. Kontroli podlegają studnie kanalizacyjne i nawiertki wodociągowe, rozdział instalacji służącej do podlewania ogrodów. Ważną informacją dla mieszkańców jest fakt, że osoby kotrolujące urządzenia PWiK, w tym wodomierze, posiadają odpowiednie upoważnienia za zdjęciem.
Czy dużo jest stwierdzonych przypadków bezumownego korzystania z usług PWiK – pytamy w siedzibie przy ul. Kosynierów Gdyńskich. W odpowiedzi słyszymy, że w dużej mierze zależy to od trafności typowanych do kontroli nieruchomości. W przypadku, gdy działania w terenie poprzedzone są rzetelną pracą analityczną opartą o systemy GIS, to obszar poszukiwań jest znacznie zawężony.
- W takich przypadku bezumowne korzystanie z naszych usług zostaje stwierdzone w co dziesiątej kontrolowanej posesji. Zapewne zjawisko to w efekcie prowadzonych działań będzie stopniowo ustępowało – mówi nam Agnieszka Tobolska, specjalistka ds. technicznych w PWiK.
W przypadku wykrycia nielegalnych włączeń trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Zgodnie z ustawą o ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków za bezumowne pobieranie wody z sieci wodociągowej może zostać nałożona grzywna do 5 tysięcy złotych, a w przypadku wprowadzania ścieków kwota ta wynosi nawet 10 tysięcy złotych.
- W przypadku stwierdzenia bezumownego korzystania z infrastruktury wodociągowej lub kanalizacyjnej ,,nielegalne” przyłącze zostaje zamknięte. Dlatego w przypadku braku umowy zachęcam, żeby w pierwszej kolejności udać się do naszego Biura Obsługi Klienta w celu jej zawarcia. Bezzwłoczne uregulowanie zaległych należności może wpłynąć na odstąpienie od wniosku o nałożenie grzywny – kończy Piotr Czapliński.
RB
Czy wiesz, że Wiktoria Kuczyńska, Ewelina Śmiałek, Gabriela Lebiecka, Joanna Kobylińska, Weronika Steblecka to absolwentki gorzowskiego ALMS, a Julia Molik to uczennica trzeciej klasy naszego liceum?