2023-07-17, O tym się mówi
Poznańska Akademia Wychowania Fizycznego z gorzowską filią została jedną z najlepszych uczelni tego typu w Polsce. Otrzymała ona kategorię naukową A+ w dziedzinie nauki o kulturze fizycznej.
Minister Edukacji Narodowej podniósł kategorię naukową w dziedzinie nauki o kulturze fizycznej AWF w Poznaniu. Decyzja MEN o zmianie kategorii A na A+ uwzględniała m.in. dorobek publikacyjny w wysoko punktowanych czasopismach naukowych, należących do wiodących w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej oraz największą spośród wszystkich uczelni sportowych liczbę realizowanych projektów pozyskanych w trybie konkursowym. Wśród nich znalazły się dwa projekty międzynarodowe, jeden finansowany przez European Research Council (Horizon 2020) i jeden w ramach Funduszy Norweskich. Ponadto podkreślono, że przedstawione do ewaluacji osiągnięcia są efektem projakościowej polityki kierownictwa uczelni w odniesieniu do działalności naukowej, a nie wynikiem pracy wąskiej, wyselekcjonowanej grupy pracowników. Polityka ta zakłada zrównoważony rozwój kadry naukowej, spójny z polityką naukową określoną przez Radę Ministrów.
Jak przyznaje prof. dr hab. Jan Celichowski, prorektor ds. nauki AWF w Poznaniu, uzyskanie kategorii A+ jest potwierdzeniem bardzo dobrego wyniku w ewaluacji – najlepszego spośród wszystkich jednostek naukowych w Polsce, w których dyscyplina nauki o kulturze fizycznej była ewaluowana. - Obecnie kategoria naukowa wpływa na uprawnienia do nadawania stopni – doktora, doktora habilitowanego, ponadto na algorytm finansowania uczelni, ale także m.in. na ranking ,,Perspektyw”. W przyszłym roku w obliczeniach do tego rankingu będziemy mieli zamiast kategorii A, kategorię A+. To jest jeden z wielu branych pod uwagę czynników, ale najsilniej wpływający na wynik. Można więc oczekiwać stopniowej poprawy finansowania uczelni oraz lepszego miejsca w rankingu ,,Perspektyw”. Mamy ponadto możliwość promowania uczelni, także wydziału gorzowskiego, jako najlepszego pod względem naukowym w Polsce - mówi prof. J. Celichowski.
Prorektor podkreśla, że jeśli chodzi o wkład pracowników z Gorzowa w wynik ewaluacji, to liczba pracowników naukowo-dydaktycznych, czyli takich, którzy wpływają na ewaluację dyscypliny naukowej, jest coraz większa.
- Co istotne, osoby, które aktualnie taki etat posiadają, są to osoby aktywne publikacyjnie, pracujące z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a jest to sprawa bardzo istotna zarówno dla nich samych, jak i uczelni – podsumowuje prof. J. Celichowski.
Jak ocenia prof. dr hab. Tomasz Jurek z gorzowskiego ośrodka poznańskiej AWF, który zajmuje się m.in. historią uczelni i ma na koncie wiele publikacji z tego zakresu, podwyższenie kategorii naukowej jest niewątpliwym osiągnięciem poznańskiej uczelni. - Z perspektywy historycznej można to także uznać za jeden z najważniejszych sukcesów gorzowskiej filii.
Maja Szanter
Czy w Twojej okolicy mieszka ktoś, kto zasługuje na odrobinę magii w te święta?