2024-03-23, O tym się mówi
O tym, jak niezbędna dla naszego życia jest woda nie trzeba nikogo przekonywać. To właśnie z niej w 75% składa się nasz organizm.
Korzyści z jej picia jest wiele, choć nie wszyscy się do niej przekonali. Woda pełni wiele ważnych funkcji, m.in. transportuje substancje odżywcze, reguluje temperaturę ciała, czy umożliwia metabolizm.
Przyjęło się, że dorosły człowiek powinien wypijać dziennie minimum dwa litry płynów. Specjaliści przekonują, że najlepiej byłoby, gdyby to była woda. I tu nasuwa się pytanie: jaka? Popularna kranówka, czy ta butelkowana ze sklepowych półek?
Jak świat długi i szeroki tylu będzie zwolenników oraz przeciwników picia wody z kranu.
Do wszystkich, którzy mają wątpliwości, czy kranówka jest bezpieczna z całą odpowiedzialnością zapewniamy, że tak.
Jakość wody płynącej z kranu w naszych domach jest zgodna z normami unijnymi oraz bezpieczna zarówno pod względem mikrobiologicznym, jak i chemicznym. Ważnym podkreślenia jest fakt, że woda wodociągowa spełnia takie same wymagania we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie do produkcji wody wykorzystuje najnowsze technologie i udoskonala systemy jej uzdatniania. Jakość wody badana jest codziennie na każdym etapie uzdatniania, a nadzór nad nią sprawuje laboratorium w PWiK oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, więc mamy gwarancję tego, że jest czysta i wolna od bakterii.
- Naprawdę możemy pić naszą wodę prosto z kranu – zapewnia Bogusław Andrzejczak, prezes PWiK. – I to bezpośrednio, bez jakichkolwiek obaw. Mamy własne laboratorium, jest nadzór Sanepidu. Próbki są badane, poddawane ocenie, a z nich wynika, że woda jest dobra do spożycia i spełnia wszystkie wskaźniki wody gotowej do spożycia – dodaje.
Woda z kranu bogata jest w minerały - wapń, magnez, potas i sód, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jak pokazują badania zawartość minerałów w wodzie z kranu jest podobna jak w wodach butelkowanych.
Pijąc wodę wodociągową zaoszczędzamy czas i pieniądze. Ponadto dbamy o nasze środowisko, bo ograniczamy ilość produkowanych śmieci. W Polsce rocznie produkuje się ponad cztery miliardy plastikowych butelek, z czego prawie 80% z nich ląduje w lasach, jeziorach i na wysypiskach śmieci. Niewielu z nas jest świadomym tego, że rozkład butelki plastikowej trwa od 100 do 1000 lat w zależności od tworzywa wykorzystanego do jej produkcji.
Kranówka nie wymaga stosowania filtrów. Jest gotowa do spożycia od razu, i co najważniejsze należy ją pić bez przegotowania. Dlaczego? Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu, czyli kamienia osadzającego się w czajniku, części minerałów tak ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Podsumowując, warto pić kranówkę! Decydując się na picie wody z kranu dostarczaną przez nasze wodociągi nic nie tracimy, wręcz przeciwnie, zyskujemy i dbamy o naszą planetę.
Dorota Waldmann
Czy można połączyć wiedzę historyczną z troską o dobre samopoczucie emocjonalne młodzieży? BohaterON i Młode Głowy połączyły siły, by pokazać, że jest to realne.