2024-08-31, O tym się mówi
Gorzowska spółka miejska Inneko od lat zachęca do zbierania surowców wtórnych w ramach różnych prowadzonych przez siebie akcji.
Dorośli mają własne wydarzenie ,,Wymień odpady na kulturalne wypady’’, dzieci i młodzież szkolna ma swoje - ,,Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”.
O pierwszej z tych akcji piszemy każdego roku, ostatnio w maju, dzisiaj przypomnijmy o drugiej, zwłaszcza że poznaliśmy wyniki całorocznego współzawodnictwa dzieciaków z różnych placówek edukacyjnych. Głównym celem prowadzonej od ponad 20 lat akcji ,,Zielona Szkoła – Zielone Przedszkole’’ jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży selektywnej zbiórki surowców wtórnych, baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
- Od pierwszej edycji ideą prowadzenia akcji było wpajanie dzieciom pozytywnych bodźców, żeby nauczyły się one segregować odpady – mówi Mariusz Sztuba, specjalista ds. sprawozdawczości, prowadzący Punkt Zbierania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego w INNEKO.
– Przez lata akcja ewaluowała, zmieniały się frakcje, ale najważniejsze jej elementy pozostały. Tutaj zawsze liczy się ochrona środowiska, chodzi o to, żeby śmieci w jakiekolwiek postaci nie trafiały byle gdzie, a na składowisko lub, jeśli się na nadają, do recyklingu. Od wielu lat pracujemy w spółce nad rozwojem różnych akcji prośrodowiskowych, żeby zachęcić każdą grupę społeczną do segregacji. I to procentuje, ludzie są chętni do zbierania odpadów, trzeba tylko stworzyć im warunki do łatwego i szybkiego dostarczenia lub pomagać w samym odbiorze – wyjaśnia.
Placówki, które wyrażają chęć udziału w akcji, za zbieranie surowców wtórnych, baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Podstawą wyłonienia najlepszych przedszkoli, szkół jest łączna ilość zebranych odpadów (surowców wtórnych, baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) w przeliczeniu na jednego przedszkolaka lub ucznia. Ale tak naprawdę wygrywają wszyscy, wszystkie dzieci uczestniczące w akcji zasługują na szóstkę z plusem.
Akcja skierowana jest do placówek oświatowych znajdujących się głównie na terenie Związku Celowego Gmin MG-6. Jak nas poinformowano w Inneko, w minionym roku szkolnym w akcji wzięło udział 35 placówek edukacyjnych (o dwie więcej niż przed rokiem) i tradycyjnie ilość zebranych odpadów wagowo była wyższa niż we wcześniejszych latach, bo to już jest tradycją, że każdego roku licznik na wadze delikatnie, ale widocznie przechyla się w prawą stronę.
- Co ciekawe, nawet w wakacje mamy zapytania ze strony szkół, czy mogą przywieźć nam odpady, bo już zbierają na konto nowej edycji – kontynuuje Mariusz Sztuba. – Prosimy jednak, żeby zbierały dalej surowce i dostarczyły w chwili ogłoszenia nowej edycji, bo wtedy będą one liczone do punktacji. Ale to naprawdę jest pocieszające, że nawet w dni wolne od nauki dzieci zwracają na to uwagę, zbierają śmieci, jak tylko zobaczą, co pokazuje, że te nasze prośrodowiskowe działania przynoszą efekt. Dodam również, że mamy zapytania ze szkół spoza MG-6, nawet z odległych miast w województwie, ale mamy niestety ograniczone możliwości odbioru i nie zawsze możemy zaprosić do uczestnictwa w akcji – dodaje.
W kategorii ,,PRZEDSZKOLA’’ wszystkie miejsca w czołówce zajęły gorzowskie placówki. Pierwsze miejsce przypadło Przedszkolu Miejskiemu nr 23 im. Tygryska Pietrka znajdującego się przy ul. Wróblewskiego. Dzieci w nagrodę otrzymają sprzęt elektroniczny. Na drugiej pozycji znalazło się Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 27 z ulicy Śląskiej (nagroda: pomoce dydaktyczne), a na trzeciej wspólnie Przedszkole Miejskie nr 29 ,,Kasztanowa Kraina’’ z ulicy Wróblewskiego i Przedszkole Montessori ,,Dziecięcy Raj" znajdujące się przy ul. Osadniczej (zestaw art. szkolnych/plastycznych).
W kategorii ,,SZKOŁY’’ zwyciężyła Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Lubnie (sprzęt elektroniczny), drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubiszynie (pomoce dydaktyczne), a trzecie gorzowski Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1 im. K. Wojtyły (zestaw art. szkolnych/plastycznych). Nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone na początku nowego roku szkolnego we wrześniu.
- Wrzesień to miesiąc powrotu naszych pociech do szkół – mówi Łukasz Marcinkiewicz, prezes Inneko. - To także rozpoczęcie ,,sezonu eko” dla pracowników działu marketingu, odpowiedzialnych za edukację ekologiczną. W tym roku szkolnym ruszy nowa edycja projektu „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole” 2024/25. To jeden z najstarszych projektów edukacyjnych naszej spółki, bo pierwsza edycja ruszyła w 2001 roku i do dziś cieszy się niesłabnącym powodzeniem – dodaje prezes.
Akcje zbierania surowców wtórnych, w tym elektrośmieci są bardzo ważne, ale nie przeszkadza to w codziennym zbieraniu i sukcesywnym oddawaniu do punktu przy ul. Teatralnej. Do naszej redakcji często dzwonią gorzowianie i pytają, jak mogą oddać odpady.
- Jeśli posiadamy drobne elektrośmieci, to najlepiej przywieźć do naszej siedziby przy ul. Teatralnej, a jeżeli mamy więcej lub gabarytowo duże odpady, to najprostszym sposobem jest wejście na naszą stronę internetową i wypełnienie formularza – kontynuuje Mariusz Sztuba. – Wystarczy tam podać adres, numer telefonu i rodzaj sprzętu. Każde takie zgłoszenie jest rozpatrywane, potem kontaktujemy się z daną osobą i ustalamy procedurę odbioru – kończy.
Robert Borowy