2024-09-10, O tym się mówi
Czy można połączyć wiedzę historyczną z troską o dobre samopoczucie emocjonalne młodzieży? BohaterON i Młode Głowy połączyły siły, by pokazać, że jest to realne.
,,BohaterON – włącz historię!" to realizowana od 2016 roku ogólnopolska kampania, która ma na celu upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego.
,,Młode Głowy - Otwarcie o zdrowiu psychicznym" jest zaś projektem Fundacji UNAWEZA, dzięki któremu otwarcie można rozmawiać o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży oraz normalizować sięganie po pomoc.
Przez połączenie sił obu wymienionych projektów możliwa jest współpraca w wymienionych zakresach – poznawaniu historii i dbaniu o kondycję psychiczną młodego pokolenia. Ruszył właśnie nabór do tegorocznej edycji ,,BohaterON w Twojej szkole". Rektutacja przedszkoli, szkół, drużyn harcerskich i innych placówek edukacyjnych potrwa do 2 października.
Edycja 2024 przypada w 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Współpraca ma doprowadzić do stworzenia bezpłatnej inicjatywy edukacyjnej, skierowanej do szkół oraz instytucji związanych z kształceniem i wychowywaniem dzieci i młodzieży. Wszystko przez połączenie wiedzy historycznej z tematami ważnymi dla młodych ludzi i zadbaniem o ich dobry stan emocjonalny. W praktyce polegałoby to na przeprowadzeniu nietypowych lekcji o przeszłości, wartościach i emocjach. Pokazywałyby one losy mieszkańców jednej kamienicy. Opowiedziane w ten sposób ich perypetie, dostosowane do wszystkich grup wiekowych (zerówka i klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe) łączyłyby współczesne problemy młodzieży z pamięcią o zdarzeniach sprzed lat. Wsparcie eksperckie pomogłoby nauczycielom historii na poradzenie sobie z trudnymi tematami, z którymi borykają się młodzi ludzie.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Aby zgłosić placówkę do uczestnictwa, wystarczy wypełnić zgłoszenie dostępne na www.bohateronwtwojejszkole.pl, a następnie – na podstawie udostępnionych materiałów – przeprowadzić lekcje.
- Od dziesięciu lat w nasze działania włączamy miliony uczniów polskich szkół, proponując im uczestnictwo w niestandardowych lekcjach historii. Naszym celem od początku jest, by edukacja historyczna, patriotyczna i obywatelska była przeprowadzana w ciekawej formie angażującej dzieci i młodzież do myślenia oraz refleksji nad przeszłością, tak by była ona inspirująca w teraźniejszości. Połączenie naszych sił z Młodymi Głowami stwarza nowe możliwości budowania społecznej wrażliwości w uczniach – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii.
- Otwarta rozmowa o zdrowiu psychicznym jest dzisiaj ważniejsza niż kiedykolwiek. W projekcie Młode Głowy chcemy dać młodym ludziom narzędzia do lepszego rozumienia siebie i swoich emocji oraz pokazać, że sięganie po pomoc jest oznaką siły, a nie słabości. Wierzę, że łącząc nasze siły z BohaterONem możemy stworzyć przestrzeń do refleksji i budowania empatii, która wpłynie pozytywnie na życie wielu uczniów - mówi Martyna Wojciechowska, założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka projektu Młode Głowy.
Dodatkowo chętni mogą przygotować wpisy pamięci na https://wpis.dumnizpowstancow.pl/. Po wypełnieniu krótkiego, elektronicznego sprawozdania z przeprowadzonej akcji dana placówka oświatowa otrzyma dyplom udziału, a koordynator - imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w akcji. Czas na realizację projektu i odesłanie sprawozdania nauczyciele mają do 31 października.
Akcja realizowana jest pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka.
Podobnie jak we wcześniejszych edycjach, także i w tym roku dla najbardziej zaangażowanych nauczycieli planowane jest czterodniowe seminarium w Warszawie. Odbędzie się ono w dniach 3-6 października, jego koszty pokrywa w całości organizator, a zgłoszenia przyjmowane są do 15 września. Seminarium dofinansowane jest ze środków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie
MS
Ruszają zapisy na kolejną, trzecią już edycję akcji #RośnijMY razem. Kolejne drzewka zostaną posadzone na polu golfowym „Zawarcie” 11 listopada.