2024-09-16, O tym się mówi
Do naszej redakcji trafił list otwarty od byłego prezydenta Gorzowa Henryka Macieja Woźniaka skierowany do obecnego prezydenta Jacka Wójcickiego.
Pan
Jacek Wójcicki
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego
Pragnę podzielić się wiadomością, którą powziąłem przed kilkoma dniami, a która może być wykorzystana dla dobra naszego miasta. Otóż w nieodległej miejscowości znajduje się konstrukcja peronu kolejowego pochodząca z początków rozwoju kolejnictwa w naszym regionie. Stalowe filary o pięknych kształtach mających już cechy zabytku są wyjątkowym materiałem konstrukcyjnym o pełnych cechach użytkowych, mogącym być ozdobą współczesnego projektu architektonicznego, łączącego historię ze nowoczesnością. Można wyobrazić sobie wiele zastosowań wspomnianych elementów konstrukcyjnych, które mogły by być wykorzystane w całości, lub po ich rozdzieleniu użyte do kilku projektów, np. do budowy „dolnego peronu autobusowego” na centrum przesiadkowym przy ul. E. Jancarza, nawiązując w ten sposób do peronów kolejowych na górnym tarasie dworca kolejowego Gorzów Główny.
Można również część tych filarów wykorzystać na peronie przystanku kolejowego Gorzów Wschód, lub do utworzenia peronu na historycznym dworcu kolejowym Gorzów Zawarcie. Miejsce to mogło by być wykorzystane do stworzenia swoistego skansenu historii kolejnictwa Gorzowa oraz regionu i przypominać czasy kiedy to Gorzów był dużym węzłem kolejowym i siedzibą regionalnej dyrekcji PKP. Jest jeszcze wciąż wiele zabytkowych artefaktów techniki kolejowej, które można w tym celu pozyskać wzbogacając przestrzeń kulturową naszego miasta.
Panie Prezydencie, dodam, że taki zamysł powstał w minionych latach - gdy pełniłem ten urząd dążyłem do pozyskania lokomotywy kolejowej w celu jej posadowienia przed dworcem Gorzów Gł. jako swoistego pomnika minionej świetności gorzowskiego kolejnictwa. Warto także pamiętać, że przed wielu laty, staraniem dyrektora Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta Pana Zdzisława Linkowskiego, na błoniach nad brzegiem Warty, powstał na Zawarciu zaczyn plenerowej kolekcji zabytków techniki upamiętniających tradycję historyczną związków landsberskiego przemysłu z rz. Wartą.
Mam przyjemność poinformować, że wg posiadanych informacji, w/w obiekt mógł by być miastu przekazany nieodpłatnie, ponadto deklaruję zaangażowanie Lubuskiej Organizacja Pracodawców i wsparcie miasta w jego pozyskanie i zagospodarowanie. Załączam do niniejszego pisma fotografię tegoż peronu.
Pozdrawiam w nadziei na współpracę!
Henryk Maciej Woźniak
Pasjonujesz się fotografią i kochasz naturę? Weź udział w konkursie „Złap drzewa w kadr – Gorzów w zieleni”.