2024-10-01, O tym się mówi
- Piotr Wysocki to bardzo ważna postać dla Gorzowa i Piły. Cieszymy się, że poznaliśmy bliżej jego życie w Pile - mówi Michał Klisiński, prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gorzowie.
Grupa 42 osób, członków Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Gorzów i Okolice” oraz Stowarzyszenia Pionierów Miasta, do których dołączyli niezrzeszeni pasjonaci lokalnej historii wyruszyła autokarem „Śladami Powstańca Wielkopolskiego i pierwszego Prezydenta Miasta w latach 1945-47 Piotra Wysockiego i Pionierów Gorzowa do Piły i na ziemię wągrowiecką”.
W Pile w imieniu władz samorządowych uczestników wyjazdu oficjalnie powitał w Muzeum Stanisława Staszica sekretarz miasta Roman Szarzyński. Następnie pracownicy tej placówki oprowadzili gorzowską grupę po ekspozycji stałej z artefaktami związanymi z najwybitniejszym mieszkańcem Piły Stanisławem Staszicem oraz wystawie czasowej, na której były prezentowane colage fotograficzne. Po zwiedzeniu muzeum dla uczestników przygotowana została kawa i herbata, oraz materiały promocyjne Piły. Był również czas na krótką rozmowę z sekretarzem.
Następnie z rzecznikiem prasowym Urzędu Miasta w Pile uczestnicy wyjazdu udali się na cmentarz komunalny, na którym po chwili zadumy i modlitwy nad grobem pierwszego prezydenta Gorzowa złożona została wiązanka kwiatów w imieniu przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa Roberta Surowca i radnych.
Przypomnijmy, że Piotr Wysocki po II wojnie światowej był prezydentem Gorzowa w latach 1945–1947, prezydentem Piły w latach 1947–1948 i starostą w Szczytnie od 1948 do 1950. Brał również udział w powstaniu wielkopolskim. W 1951 wrócił do Piły, gdzie zaangażował się w działalność społeczną.
Następnie w Wągrowcu gorzowską grupę powitała Kinga Babicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, placówki, która od wielu lat współpracuje z gorzowską szkołą o tym samym numerze. Wśród witających był też przewodnik i pracownik Muzeum Regionalnego Marcin Moeglich.
Uczestnicy wyjazdu poznali również historię pułkownika Ignacego Wegnera, gorzowianina od 1945 r., który za zasługi w walce o Wągrowiec z Niemcami podczas powstania wielkopolskiego został uhonorowany nadaniem imienia jednej z ulic tego miasta.
Ostatnim miejscem na trasie było Tarnowo Pałuckie, w którym urodził się pierwszy starosta gorzowski Florian Kroenke.
Mając w pamięci wrażenia z pobytu w gościnnej Pile i ziemi wągrowieckiej, historii tych miejsc, w której zapisał się pierwszy prezydent Gorzowa Piotr Wysocki, pierwszy starosta gorzowski Florian Kroenke, pułkownik Ignacy Wegner, a także wielu z późniejszych pionierów Gorzowa, których wszystkich wymienić nie sposób, gorzowska grupa wyruszyła w drogę powrotną do Gorzowa.
PD
Zdjęcia: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gorzowie
Ruszają zapisy na kolejną, trzecią już edycję akcji #RośnijMY razem. Kolejne drzewka zostaną posadzone na polu golfowym „Zawarcie” 11 listopada.